Komentar urednika: Ko u Kruševcu deli novinare na podobne i nepodobne?

Poslednjih meseci pojedina javna preduzeća i ustanove iz Kruševca, kao i političke stranke, vrše selekciju novinara koje pozivaju na svoje aktivnosti i press konferencije.

Pre desetak dana Javno – komunalno preduzeće “Vodovod” organizovalo je konferenciju za novinare povodom puštanja u rad rezervoara u Lipovcu. Iako se radi o dugogodišnjem projektu, finansiranim sredstvima građana Kruševca i od vitalnog značaja za grad i okrug, poziv za konferenciju dobili su samo izabrani, uglavnom elektronski, mediji. U “Vodovodu” su, iz samo sebi znanih razloga, procenili da ova tema nije zanimljiva dopisnicima beogradskih redakcija kao i kruševačkim Internet portalima. Ovo nije bio prvi slučaj da “Vodovod” određuje šta je kojem mediju interesantno ili ne i da pravi selekciju novinara.

Nekako u isto vreme organizovana je konferencija za novinare u filijali Nacionalne službe za zapošljavanje. Slučajno ili ne tek i na ovu konferenciju, na kojoj se govorilo o raznim projektima, ali i povećanju broja nezaposlenih u Kruševcu i Rasinskom okrugu, pozvani su samo izabrani, po nečijoj proceni, podobni mediji.

Sličan pristup je imala i “Gradska toplana” koja je praktikovala da kod nekih havarija i problema u radu  obaveštava samo izabrane lokalne medije uz lakonsko objašnjenje “Vama to nije interesantno”. Nakon brojnih primedbi prestali su sa tom lošom praksom.

Javna preduzeća, ustanove i državne institucije su formirane radi ostvarivanja interesa građana u određenim oblastima života i rada. Finansiraju se sredstvima građana i stoga su dužni da o svom radu obaveštavaju sve građane. Najlakši način da se to ostvari je da imaju jednak tretman prema svim medijima. Kruševljani se o dešavanjima u svom gradu informišu  iz različitih izvora – preko javnog servisa, dnevne i periodične štampe, lokalnih TV i radio stanica i, sve masovnije, preko kruševačkih Internet medija i portala. Rukovodioci u javnim institucijama to moraju imati u vidu.

Da li im je neki medij manje ili više simpatičan to je njihova lična stvar, ali kao korisnici budžetskih sredstava dužni su da prema svima imaju isti tretman.

Praksu selekcije novinara imaju i političke stranke. Gradski odbor Jedinstvene Srbije na svoje konferencije već godinama ne poziva pojedine dopisnike beogradskih medija iz Kruševca i lokalne medije koji imaju kritički stav prema vlasti. Srpska napredna stranka je sebi taj luksuz dozvolila nedavno, kada je u bioskopu “Kruševac”, održana tribina na kojoj je gostovao gospodin Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova. Stranka koja novinare bombarduje informacije o odlascima stranačkih prvaka u crkve i na liturgije, podeli Vaskršnjih jaja i raznim uličnim akcijama propustila je da obavesti sve novinare da će u gradu biti ministar unutrašnjih dela.

Na ovaj način političke stranke pokazuju da su zaklinjanje u demokratiju i toleranciju deklarativni i da bi najradije, kada bi mogli, iz javnog života eliminisali sve one medije koji ih ne slave i veličaju, već postavljaju razna pitanja, često neugodna.

Podelom novinara na podobne i nepodobne, “naše” i “njihove”, dobre i nezgodne, stimuliše se netolerancija u društvu.

Kvalitetni novinari će uvek, bili pozivani ili ne, naći način da dođu do informacija i informišu svoje čitaoce, a oni koji vrše selekciju samo pokazuju koliko su plašljivi i da im savest nije čista.

Slaviša Milenković, glavni i odgovorni urednik KruševacPress-a

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content