Srbija, Balkan i Evropa

Vreme prolazi, stvari se događaju i menjaju. Jedino Srbija i veći deo Balkana i dalje ozbiljno kaskaju za Evropom. Da li je ljubav Balkana prema Evropi uzvraćena? Šta o Balkanu misle Evropljani? Šta o Uniji misle Balkanci? To su svakodnevna pitanja u Srbiji i okolnim zemljama koje nisu deo Evropske unije.

Na te teme su proteklih godina (sad se već može reći i decenija) rađena mnogobrojna opsežna istraživanja. Političari i politikaka svakodnevne govore o tome. Lagano trošimo i godinu punoletstva 21-og veka, a Srbija i najbliži komšiluk teško da su primetno bliži velikoj zajednici evropskih naroda. U kome je problem? Balkanu ili Evropi? Šta je smetnja?

Prema nedavno sprovedenim anketama, za pristupanje Evropskoj uniji u Srbiji se izjasnilo 52% ispitanika, ali je protiv toga čak 24%, uz 12% uzdržanih (ostali nisu želeli da se izjasne). Po broju onih koji su protiv Srbija je na vrhu balkanske lestvice. Makedonci su 73% “za” i 17% “protiv”. Albanija kaže 80% prema 10%, Crna Gora 68% prema 23%, Na Kosovu i Metohiji je 84% prema 4%. U Bosni i Hercegovini se rezultati razlikuju u sva tri entiteta, ali je prosek oko 69% za Evropu.

Ali, postoji i druga strana. Postoje veliki otpori među zemljama članicama EU prema prijemu novih članica. Razlozi su različiti. Neke od članica nisu zadovoljne prijemom zemalja iz nekadašnjeg “istočnog bloka” i njihovim ponašanjem u okviru Unije. Druge imaju svoje pojedinačne zahteve (primer Hrvatske i njenih stavova o članstvu Srbije), ili ne žele presedane (zemlje koje nisu priznale Kosovo).

Stanje je trenutno takvo da su Srbija i Crna Gora od strane Evrope proglašene za predvodnike i najozbiljnije kandidate za ulazak u Uniju. Ipak, Evropa o Balkanu razmišlja kao o “paketu”. Iz mnogo razloga EU ne želi da šest zemalja (jer, Evropa računa i Kosovo i Metohiju kao nezavisnu) razmatra odvojeno.

Zbog svega ovoga više nema ni zadatih rokova oko prijema. Dok je do skoro pominjana 2025. godina kao neka ciljna linija, sada se sve više govori samo o napretku zemalja kandidata. Evropa očekuje rezultate.

Što se Srbije tiče, trenutno su najveći problemi pregovori sa Prištinom, Poglavlje 23, vladavina prava, uspostavljanje nezavisnog, odgovornog i efikasnog pravosuđa, ali sve više i situacija sa medijima.

Kako bilo, pred nama je još mnogo posla i prilično dugačak put do konačnog članstva.

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content