У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ: Промоција зборника о Обреновићима
У среду, 21. маја 2025. године, са почетком у 13 часова у Великој сали Народног музеја Крушевац, биће одржана промоција зборника Музеја рудничко-таковског краја, Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе I-VII.
Музеј рудничко-таковског краја из Горњег Милановца, издваја као свој основни музеолошки задатак баштињење сећања на династију Обреновић и расветљавање историјских чињеница које су обележиле владавину ове владарске куће. На предлог горњомилановачког музеја, Музејско друштво Србије прихватило је организовање стручног скупа, а потом и реализацију стручне каталошке публикације Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије.
Објављивањем до сада седам томова сада већ престижне едиције Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе, стичу се услови за својеврсну анализу досада објављених томова ове публикације, као и значаја читавог пројекта. Омогућили смо доступност теже доступним или недоступним музеалијама, које се чувају у збиркама попут црквених, манастирских приватних или иностраних. Музејске збирке од збирки сећања, постају збирке презентовања и спајања са савременим музеолошким токовима који све више теже новим приступима међусобне сарадње установа, као и комуникације с јавношћу. Пројекат је довео до узајамног поверења сарадника и залагања да се што више материјала презентује јавности, стручној и широј, што увелико доводи до иницирања презентовања нових збирки и сређивања постојећих ради презентовања у наредним томовима Обреновића.
Публикација Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе је пример децентрализације културних збивања, укључивање малих културних средина у велике системе, пример целине која материјална сведочанства прошлости повезује са садашњошћу и будућношћу и утире пут, новим сличним пројектима. Пре свега, публикација Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе, носи своју основну улогу-презентовање заоставштине династије Обреновић, која је систематски уклањана из проучавања историје српског народа, а неопходна је за целовито сагледавање историје XIX века.