DA LI ĆE I KAKO POČETI DRUGO POLUGOĐE?: Deo nastavnika neće u učionice!
Drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama počinje u ponedeljak, 20. januara, ali još uvek nije poznato da li će svi nastavnici u Rasinskom okrugu sutra ući u učionice.
Reprezentativni sindikati tvrde da je Vlada srbije prihvatila njihove zahteva i da polugodište treba da počne prema predviđenom rasporedu.
“Početni sindikalni zahtevi iz septembra su bili uvećanje plate, smanjivanje administracije i potpisivanje novog Kolektivnog ugovora u kom bi bila definisana plata početnika u odnosu na prosečnu platu u državi. Ti zahtevi su bili i ostali od prvog do poslednjeg dana. Izjašnjavali smo se o ovim predlozima glasanjem, ako država ne usvoji da se počne sa generalnim štrajkom od 20.1.
Sa državom se pregovaralo o ova 3 zahteva.
I SVA 3 predloga su usvojena, svaki detalj koji su sindikati zahtevali su ISPUNJENI:
– biće potpisan Kolektivni ugovor koji ima imperativnu obavezu a u njemu će biti definisana plata nastavnika početnika koja nikada više neće moći da bude manja od prosečne plate,
– minimalna plata nastavnika početnika sa VII stepenom će biti prosečna ili veća
– dva puta godišnje će se vršiti izjednačavanje sa prosečnom platom što znači da je minimalno dva puta godišnje moguće uvećanje plate bez obaveze da uvećanje bude sistemski u drugim privrednim sektorima,
– smanjenje administracije – dogovoren je nastavak smanjenja administracije kroz to da se smanji papirologija koja se ručno popunjava a da svi podaci koji mogu da se štampaju direktno iz Esdnevnika, što će biti velika ušteda vremena. Već su poslati zahtevi drugim ustanovama da pripreme pravnu osnovu da se smanji ta papirologija. Dogovoreno je da Zdravitas uđe u sistem Esdnevnika, a da svi podaci budu na istim serverima kao što su i podaci o ocenama i drugim lični podaci o đacima i roditeljima. Uvid u te podatke ima isključivo škola i Ministarstvo.
U prvom polugodištu bio je obustavljen rad dva dana zbog ovih zahteva, zbog istih zahteva je dva meseca bio cirkularan štrajk. Pored ova dva dana jedan dan se štrajkovalo-nije držala nastava kao podrška studentima”, navodi se pored ostalog u saopštenju na portalu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Međutim, deo prosvetnih radnika ne prihvata ovaj dogovor sindikata i Vlade srbije i najavljuje nastavak protesta. Neformalna grupa prosvetnih radnika iz Kruševca zakazala je skup za nedelju, 19. januar, u 16 sati na Trgu glumaca. Oni najavljuju da u ponedeljak neće držati časove.
Takođe su najavili skup – javni čas u ponedeljak, u 11.52 sata, na Trgu glumaca u Kruševcu.
“Mi, nastavnici, solidarišemo se sa studentima u njihovim zahtevima koji treba da stvore uslove u Srbiji da škole budu bezbedne, prosveta cenjena i nastavnici najzad adekvatno plaćeni. U ime dostojanstva naše profesije nećemo u ponedeljak ponizno da uđemo u učionice, u ime morala i solidarnosti – nećemo okrenuti leđa studentima, već ćemo javni čas dostojanstva, ljudskih prava, rodoljublja i solidarnosti održati na ulici”, navodi se u saopštenju neformalne grupe prosvetnih radnika iz Kruševca.
U međuvremenu su i bivši đaci kruševačke Gimnazije pokrenuli potpisivanje onlajn peticije u znak podrške bivšim nastavnicima.
U pismu, čijim potpisivanjem se daje podrška zaposlenima u toj školi da u ponedeljak, 20. januara, stupe u štrajk, inicijatori podrške navode da su u Gimnaziji naučili mnogo više od formula i istorijskih datuma, odnosno da su naučili važne lekcije o životu, pravdi i ljudskoj odgovornosti te da su ih upravo reči i saveti profesora naučili šta znači biti deo zajednice koja teži znanju, istini i pravednosti.