KAKO IZVEŠTAVATI O DRUŠTVENO OSETLJIVIM GRUPAMA?: Romi i Romkinje žrtve stereotipa

Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac (CINK) organizovao je seminar za stručno usavršavanje novinara pod nazivom  “Podizanje kapaciteta lokalnih medija za izveštavanje o pripadnicima i pripadnicama društveno osetljivih grupa”.

Na seminaru je učestvovalo dvadesetak novinara lokalnih medija iz  Kruševca, Aleksinca, Kragujevca i Novog Sada, a o izveštavanju o osetljivim kategorijama društva govorili su novinari i novinarke sa dugogodišnjim iskustvom.

Turkijan Redžepi, urednik portala Roma World, govorio je o izveštavanju o Romima i Romkinjama FOTO: CINK

Novinar iz Niša  i urednik portala Roma World Turkijan Redžepi održao je dva predavanja o izveštavanju o Romima i Romkinjama. On je ukazao da se pripadnici i pripadnice ove nacionalne manjine često prikazuju stereotipno.

Negativnoj slici o Romima u velikoj meri su doprineli i neki nagrađivani filmovi, poput “Skupljača perja” i “Doma za vešanje”. U njima smo prikazani kako živimo u blatnjavim mahalama, kako deca od pet, šest godina puše…Ovo je moje mišljenje, sa kojim se neki neće složiti, ali mislim da mnogo bolju poruku o Romima šalju filmovi kao što je “Guča”, kazao je Turkijan Redžepi.

Kao primer kvalitetnog izveštavanja o Romima on je naveo kratki dokumentarni film o čuvenim trubačima Ametu Ametoviću iz Leskovca  i Rustemu Sejdiću iz Vranja koji su dali veliki doprinos srpskim pobedama u Kumanovskoj bici i borbama na Kajmakčalanu svojim individualnim podvizima.

O Ametu Ametoviću se malo toga znalo. Čak je pogrešno u nekim medijima navođen kao Ahmed Ademović. Istraživanje koje je sprovedeno pokazalo je da je njegovo pravo ime Amet Ametović, da je bio dobitnik Karađorđeve zvezde a pronađen mu je i spomenik koji je bio zapušten. O Ametu i Rustemu jako malo znaju i Romi a kamoli većinska populacija. Kada bi im neko posvetio barem dva pasusa u udžebnicima istorije verujem da bi se promenila i percepcija o Romima među mladima i u javnosti”, dodaje Turkijan.

Snežana Jakovljević, novinarka i aktivistkinja Udruženja žena “Peščanik” smatra da formiranju stereotipa o Romima u velikoj meri doprinose i fotografije.

Pre nekoliko godina u lokalnom listu “Grad” radile smo nekoliko priloga o Romima i Romkinjama. Sva oduševljena pokazala sam tekstove našim prijateljicama iz Niša koje se bave romskim aktivizmom. One su mi odmah ukazala na fotografije kojima su tekstovi ilustrovani a koje su klasično stereotipne jer prikazuju Rome i Romkinje u stanju bede i siromaštva. To su stvari o kojima se mora voditi računa”, govorila je o svom iskustvu Jakovljevićeva.

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content