НАЦИОНАЛНА РАДНА ГРУПА ПРОТИВ СЛАПП ТУЖБИ: “Желимо да будемо адреса за заштиту грађана”

0

Суочени са све већим бројем СЛАПП тужби у Србији, тужби чији је основни циљ да застраше активисте, новинаре и организације које се баве заштитом јавног интереса — група организација и правних стручњака удружила се са намером да пружи подршку и координисано одговори на овај растући проблем.

Тако је у мају 2024. године основана Национална радна група за борбу против СЛАПП тужби, неформална али функционална мрежа чији је рад данас све видљивији и потребнији.

Постоје два разлога за формирање Радне групе,” објашњава Урош Јовановић из Грађанских иницијатива, организације која координише рад ове мреже.

Урош Јовановић на једном од скупова посвећених СЛАПП поступцима ФОТО: Приватна архива

Први је био сазнање да доста других организација већ има неке анти-СЛАПП пројекте, и осетили смо стварну потребу да створимо простор за размену информација и координацију. Други разлог је то што је било толико случајева да је постала неопходна сарадња око правне подршке и ресурса.”

СЛАПП тужбе су тужбе усмерене на застрашивање и исцрпљивање новинара, активиста и организација које делују у јавном интересу. Иако не постоји формална дефиниција у домаћем праву, све су присутније у Србији, што је и довело до оснивања Националне радне групе за борбу против оваквих тужби.

Како ради  Национална радна група?

Иако није формално регистрована, Радна група обухвата респектабилан списак правних лица: Грађанске иницијативе, Партнери Србија, Комитет правника за људска права – ЈУКОМ, Независно друштво новинара Војводине, Београдски центар за људска права, Независно удружење новинара Србије, Фондација Славко Ћурувија, БИРН Србија, КРИК, као и удружење Крокодил.

Поред организација, чланови су и адвокати и адвокатице који уносе правну експертизу у рад групе.

Састајемо се једном месечно,” каже Јовановић. “На тим састанцима размењујемо информације о суђењима, присуствујемо рочиштима као вид јавне подршке, анализирамо активне случајеве и процењујемо новопријављене.

Један од важних задатака Радне групе је идентификација  СЛАПП случајева. У том процесу користе се  11 индикатора заснованих на препорукама СаветаЕвропе, које су прилагодили српском правном контексту.

Морали смо један индикатор да раздвојимо у два због специфичности српског законодавства,” објашњава Јовановић.

Помоћ у пракси

Грађанима је доступан сајт slapp.rs на којем могу пријавити сумњиву тужбу путем једноставног формулара.

Када неко попуни пријаву ми у Грађанским иницијативама, као координатори, преузимамо случај, контактирамо особу ако недостаје неки податак, процењујемо кроз индикаторе да ли је у питању СЛАПП и онда тражимо решење — да ли је потребан адвокат, медијска подршка или нешто друго,” објашњава Јовановић.

Посебно значајно је и такозвано “про боно заступање”, што подразумева да адвокати бесплатно или уз минималне трошкове заступају жртве  СЛАПП тужби. Ипак, како наводи Јовановић, услед све тежих услова рада у земљи, капацитети за про боно заступање су ограничени, те неке организације кроз пројекте или донације обезбеђују новац за правну помоћ.

Један од значајних партнера у овој борби је и удружење Крокодил, познато по организацији књижевних догађаја, али и по свом ангажовању у области људских права. Управо је Крокодил основао СЛАПП фонд за финансирање судских трошкова за појединце који су на мети оваквих тужби, а иницијатива је започела након што је активисткиња Аида Ћоровић осуђена због бацања јаја на мурал посвећен Ратку Младићу.

Урош Јовановић и Грађанске иницијативе координирају рад Националне радне групе за борбу против СЛАПП-а ФОТО: Приватна архива

На сајту slapp.rs доступна је и “СЛАПП база” — колекција од око 60 случајева који показују карактеристике ових тужби.

Важно је нагласити да ми не тврдимо да су ово званично СЛАПП тужбе, већ тужбе са карактеристикама СЛАПП-а,” истиче Јовановић. “У домаћем праву нема формалне дефиниције  СЛАПП-а, па је сваки случај потребно темељно анализирати како би смо избегли могуће нове тужбе, као што се, рецимо, догодило КРИК-у.”

Радна група тренутно ради на проширењу базе података, уносу више детаља за сваки случај и превођењу целог сајта на енглески језик, како би информације биле доступне и међународној заједници.

Поглед у будућност

Урош Јовановић истиче да је дугорочни циљ да Национална радна група постане препознатљива адреса за све у вези са СЛАПП тужбама:

Желимо да постанемо место где ће људи знати да могу да се обрате, где ће организације и правници сарађивати, и где ћемо заједно радити на томе да се СЛАПП тужбе препознају и санкционишу,” каже Јовановић.

Такође, и да трајно одржавамо сајт и базу, без обзира на пројектне циклусе, и да досегнемо до што више локалних заједница где су људи често изложени притисцима, али се ретко усуђују да проговоре.

У земљи где често постоји јаз између онога што пише у закону и онога што се дешава у пракси, овај подухват делује као један од малобројних организованих одговора на све учесталије злоупотребе правосудног система.

Насловна фотографија: АИ

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.