„OSMEH NA DLANU“: Završen kamp u Tršiću
Udruženje za pomoć i unapređenje položaja dece i mladih sa posebnim potrebama ’’Osmeh na dlanu’’ već drugu godinu zaredom za svoje članove realizuje Kamp za osobe sa invaliditetom ’’Vukov Tršić’’ u Tršiću.
Na kampu je učešće uzelo 14 članova udruženja u periodu od 28.08. do 31.08.2024.godine. Učesnici kampa su bili smešteni u Etno konaku ’’Čuvarkuća’’ Tršić čiji je vlasnik Željko Matić, bio domaćin, turistički vodič kroz Vukov kompleks na površini od 5,3 hektara, 35 objekata od kojih je 12 muzeja posvećenih životu i radu Vuka Karadžića, u obilasku Manastira Tronoše i Česme Devet Jugovića, radiničar na radionici izrade sokova od biljaka ubranih u prirodi neobičnih ukusa, mirisa i boja i saradnik na likovnoj radionici a koji će radovi, crteži sa radionice, jedan deo biti izložen u Etno konaku ’’Čuvarkuća’’ a jedan deo u prostorijama Kancelarije za mlade u Loznici čiji smo takođe bili gosti.
Koordinator Kancelarije za mlade Loznice, Bojan Lučić, upoznao је članove „Osmeha” sa radom ove organizacije. Prostorije KzM su u svemu prilagođene mladima ali posebno osobama sa invaliditetom, kako fizičkoj dostupnosti prostorija i opreme, pomoći pri zapošljavanju tako i zapošljavanju dva mladica sa invaliditetom u Kancelariji za mlade Loznica.
„Posle ove divne i ohrabrujuće posete za naše članove i njihove porodice uživali smo u prelepom Etno selu Sunčana reka na Drini i Banji Koviljači ,oazi mira i tišine, prirodnom lečilištu sa tradicijom od 160 godina i prelepim zgradama iz vremena dinastije Karađorđević. Tokom šetnje Banjom Koviljačom susreli smo se sa Bojanom Ivkovićem, voditeljem dečije emisije ’’Lagalica’’ koji je uživao u smehu, razgovoru i fotografisanju sa našim članovima.
Projekat nastavljamo sa realizacijom kreativnih radionica u naredna tri meseca: tkanje na kartonu, izrada sapuna, ukrašavanje drvenih predmeta dekupaž tehnikom, izrada čestitki različitih namena, izrada medenjaka a sve radove ćemo predstaviti na završnoj izložbi radova 03.decembra povodom Svetskog dana osoba sa invaliditetom.
Svaka projektna aktivnost za naše članove predstavlja i izazov i šansu, davanje sebe najviše što mogu da bi pokazali svoje mogućnosti i umeće, izlazak iz kuće i jednoličnog , svakodnevnog života a ovakvi kampovi upoznavanje drugih krajeva, prirode, novih drugara, osamostaljivanje i socijalizacija u okruženju, čemu se oni mnogo raduju“, ističe Svetlana Ivanović, zamenica predsednika udruženja.