Udruženje žena “Peščanik” je na prigodnom skupu predstavilo rezultate rada u 2024. godini.
U toku ove godine Udruženje žena “Peščanik” realizovalo je šest projekata a najveću podršku dobilo je od đvedske organizacije “Kvinna till Kvinna”, Trag Fondacije i OAK Fondacije.
„Održavani su redovni kontakti i uspostavljena saradnja u određenim aktivnostima i oblastima sa drugim ženskim grupama u zemlji, naprimer Žene u crnom, ASTRA, Autonomni ženski centar, Fenomena, kao i sa organizacijama u drugim zemljama Zapadnog Balkana, naprimer Centar za žene žrtve rata Rosa, Hrvatska, Fondacija Cure Bosna i Hercegovina, Asocijacija žena Mitrovice za ljudska prava, Kosovo, Vatra, Albanija. Objavljena je publikacija „Naše priče“ u saradnji sa Asocijacijom žena Mitrovice. Publikacija je rezultat primene metode rada sa kolektivnim sećanjem (Collectve Memory Work). Ovaj metod i saradnja primenjeni su i uspostavljeni uz mentorstvo i facilitaciju Zorane Antonijević, stručnjakinje u toj oblasti“, istakla je Snežana Jakovljević, predsednica UŽ „Peščanik“.
Maja Konstantinović je govorila o rezultatima rada SOS telefona.
„64 žene sa iskustvom nasilja u porodično – partnerskim odnosima dobilo je informativnu, emotivnu i pravno konsultantsku podršku putem SOS telefona, koja je korisnicama dostupan 34 sata nedeljno. Na SOS telefonu dežura 8 konsultantkinja, a 2 puta nedeljno i psihoterapeutkinja“, objasnila je Konstantinovićeva.
Slavica Stanojlović Urošević podsetila je da se „Peščanik“ bavi pitanjem bezbednosti žena u javnom prostoru i to u najširem smislu.
“Jako smo ponosne jer smo pokrenule proces vršnjačke edukacije. U okviru vršnjačke edukacije realizovan je trodnevni trening za vršnjačke edukatorke, koje su potom uz podršku UŽ „Peščanik“ osmislile i realizovale devet radionica za vršnjakinje u vezi sa pomenutim temama. Radionice su, prema rečima samih učesnica, bile veoma zanimljive, korsne i doprinele su jačanju njihovog samopouzdanja. Takođe je povećana osetljivost najmanje 110 zdravstvenih radnica i radnika kao i predstavnika / ca drugih lokalnih institucija u Rasinskom okrugu (Centar za socijalni rad, Policijska uprava) za problem psihičkog nasilja prema ženama učešćem na treningu i na 6 informativnih sastanaka u 6 gradova okruga. Zahvaljujući video spotu i objavama UŽ „Peščanik“ emitovanim na Televiziji Krševac, medijskim portalima i na fejsbuku organizacije, informacije o projektu „Psihičko nasilje: prepoznaj i pruži podršku“, kao i o samoj temi projekta stigle su do više hiljada građanki i građana“, dodaju u „Peščaniku“.