Kroz projekat Nemačke razvojne saradnje( GIZ) opredeljeno je pet miliona evra za upravljanje otpadom na području Novog Sada, Lapova i Kruševca, predviđeno je sporazumom, koji su danas potpisali ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i predstavnici GIZ.
Projekat u saradnji GIZ i Ministarstva zaštite životne sredine Srbije “Upravljanje otpadom u kontekstu klimatskih promena” do kraja 2020. godine obuhvatiće regione Novog Sada i Južne Bačke, Lapova i reke Rasine i Kruševca, a uključiće i sakupljače sekundarnih sirovina.
Reč je koriščenju resursa iz otpada koji je do sada završavao na deponijama i narušavao životnu sredinu, rečeno je na potpisivanju Sporazuma o saradnji u Palati Srbija.
“Ako želimo da sprečimo zagađenje voda, vazduha, moramo da koristimo mogućnosti koje otpad pruža, da se od njega nešto i zaradi, ako radimo na tome okrećemo se cirkularnoj ekonomiji”, rekao je direktor projekta Klaus Šmit.
On je istakao da Srbija teži da se priključi Evropskoj uniji (EU), a za to je uslov ulaganje u ovu oblast, koje su velike kako u delu otpadnih voda, tako i u upravljanjeu otpadom, napomenuo je on.
“Želimo da pomognemo, da se ne formiraju nove deponije, već da se otpad koristi kao resurs, bilo ponovo koristi ii reciklira”, rekao je i predočio cilj EU da do 2030. 65 odsto otpada bude reciklirano.
Trivan je zahvalio Nemačkoj i to kako je ocenio u najvažnijoj oblasti – zaštite životne sredine, pošto Srbija ne može sama.
On je izjavio da Srbija proteklih godina nije uspela da uredi zemlju jer nije rešila upravljanje otpadom i da projekat sa GIZ “gađa u centar”.
“Srbija ima znanja, fali nam iskustvo, fali nam novac“, rekao je.
“Nemačka je bar 25 godina ispred nas u ovoma i ako smo pametni, mi ćemo to iskoristiti“, dodao je Trivan.
Prema njegovim rečima, otpad je postao resurs i Srbija je odlučna da se posveti upravljanju otpadom i preradom otpadnih voda.
“Posebno važno je što će projekat uključiti socijalne grupe, svi koji sakupljaju komunalni otpad, najčešće Romi, imaće priliku da se zaposle“, rekao je Trivan.
Potpisivanju je prisustvovao nemački ambasador Aksel Ditman, koji je istakao da je Nemačka razvojna saradnja od 2000. u Srbiji izdvojila 1,8 milijardi evra, od toga milijardu u zelenu ekonomiju.
Važan projekat za Srbiju koju podržavamo na putu približavanja EU, važan i u kontekstu Poglavlja 27, rekao je on.
Comments are closed.