Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – ANEM organizovala je u Kruševcu trening za unapređenje bezbednosti novinara i medijskih radnika.
Treningu je prisustvovalo osmoro novinara i novinarki iz Kruševca i Kraljeva a predavač je bio iskusni istraživački novinar Branko Čečen. On je govorio o svom i iskustvu svoj kolega novinara kada je u pitanju ugrožavanje bezbednosti kao i mogućnostima da se novinari zaštite.
“Potreba za ovakvim treningom proistekla je iz veoma loše atmosfere u kojoj novinari obavljaju svoj posao, gde se kontinuirano susreću sa pretnjama, napadima i drugim vrstama nasilja poput targetiranja, uvreda i pritisaka. Pogotovo je neregulisan i nebezbedan prostor na društvenim mrežama gde novinari, a posebno novinarke, svakodnevno dobijaju poruke pretnji i zastrašivanja”, kazao je Saša Mirković iz ANEM-a.
Trening u Kruševcu bio je dvadeseti po redu ANEM trening za unapređenje bezbednosti novinara u okviru projekta “Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara” koji većinski finansira Delegacija Evropske unije u Srbiji uz delimičnu pomoć Ministarstvo informisanja i telekomunikacija. Do sada su treninzi u organizaciji Asocijacije nezavisnih elektronksih medija (ANEM) sa velikom uspehom i uz učešće preko 250 polaznika održani u Nišu, Beogradu, Subotici, Novom Sadu, Novom Pazaru, Čačku, Šapcu, Vranju, Zaječaru, Kragujevcu, Požarevcu, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu, Prijepolju i Kruševcu.
Novinari čija je bezbednost ugrožena imaju mogućnost da se jave na Sigurnu liniju. Pozivom na broj 0800 100 115 dobijaju se precizna objašnjenja o zakonskom tretmanu dela, i o postupcima koji treba da se pokrenu kako bi se nadležnim institucijama, policiji i tužilaštvu prijavilo ugrožavanje bezbednosti.
Comments are closed.