Milorad Sijić je poslednjih desetak godina stekao reputaciju kao jedan od vrednijih istraživača prošlost, posebno istorije fudbala i lokalnih zbivanja i ličnosti u Kruševcu.
Za svoj rad dobio je pohvale od ljubitelja fudbala iz svih republika bivše Jugoslavije a ove godine je
objavio tri knjige: „Kruševac u vremenu monarhije“, „FK Trajal“ i „Plavi sa Grbavice“.
„Kruševac u vremenu monarhije“ je plod istraživanja prošlosti Kruševca kojim se bavim celog života, sve sa ciljem rasvetljavanja prošlosti ovog kraja i svetlih primera koji su vredni poštovanja i pamćenja. Knjiga obuhvata period od 1833. do 1944. godine i plod je neprestanog istraživanja. U stvari, ona je dopunjeno izdanje knjige „Značajni ljudi Kruševca 1833-1944“, jer sam u međuvremenu naišao na mnogo novih momenata i dokumenata. Promena je i ta što su ovde izostavljene fotografije koje su dominirale u prethodnoj knjizi. Knjiga ima 690 stranica. i tri celine: stanovništvo – gde su navedene i opisane porodice koje su živele u varoši, kao i poslovi kojima su se bavili njihovi članovi, državne vlasti i ustanove – gde su date državne ustanove koje su imale svoje organe uprave ili ekspoziture u varoši i Varoš Kruševac – gde su date lokalne ustanove koje su radile u varoši, staleška udruženja, humana društva i važnija dešavanja u varoši. Na kraju dato je obaveštenje o ulicama i radnjama u gradu iz 1938. godine”, objašnjava Sijić i dodaje.
“Kada se sve pomno sagleda, nije moguće ne biti fasciniran starim Kruševljanima, ljudima koji su stvarali „biografiju“ grada pod Bagdalom, bili pioniri i graditelji modernog Kruševca. O tome svedoče razne zanatske radnje, ustanove i drugi privredni objekti koji su uobličavali fizionomiju modernog, naprednog grada, gde je posle njih, na tim dobrim osnovama trebalo samo nastaviti sa nadogradnjom.
Stari Kruševljani su u svom vremenu bili na visini zadatka i zaslužuju naše istinsko poštovanje za sve što su uradili. Poznato je da poštovanje tradicije i predaka svedoči o dobrom promišljanju i zrelosti potomaka, ova knjiga podstiče na to da ih budemo dostojni”.
Nakon značajnih knjiga o istoriji fudbala u Jugoslaviji i Rasinskom okrugu Sijić je ove godine objavio i knjigu o Fudbalskom klubu Trajala. Na 368 strana sakupljeno je niz zanimljivih podataka.
“Ova monografija nam jasno pokazuje da je FK Trajal trenutno najstariji fudbalski klub u Rasinskom okrugu. Od svih fudbalskih klubova iz Rasinskog okruga koji su postojali pre Drugog svetskog rata, jedini koji se danas takmiči je FK Trajal, koji baštini istoriju FK „Obilićevo“. To je važno zarad istorije. Naravno, stariji klubovi od „Obilićeva“ koji su nastavili da se takmiče i posle Drugog svetskog rata bili su FK „14. oktobar“ (baštinio istoriju kluba Fabrike vagona SK „Sparta“) i FK „Trgovački“, ali oni su na žalost ugašeni i danas ne postoje”, objašnjava Sijić.
Posebno zanimljiva je knjiga „Plavi sa Grbavice“ koja je čestitka za 100-ti rođendan FK Željezničar od ovog autora. Sijić je od malih nogu voleo plavu boju, iako nije iz Sarajeva. Još jedan dokaz da su „plavi“ stekli fanove širom bivše Jugoslavije. Knjiga je napisana jezikom brojki i slova, ono što zaista faktografski i istorijski određuje svaki klub. Nema priča, hvalospeva i sličnih zapisa.
Knjiga je jasno podeljena u nekoliko celina.
“Prva celina posvećena je periodu između dva svetska rata, od osnivanja Sarajevskog podsaveza (1920) i samog Željezničara (1921) do početka Drugog svetskog rata na teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije. Tu su svi rezultati tokom sezone, konačna tabela, čak i imena igrača, dok su za neke kasnije sezone tokom 1930-ih godina dati i izveštaji sa većine mečeva.
Drugi deo knjige prati klub od trenutka završetka rata 1945. godine, i obnavljanja kolektiva, do čuvene “afere Planinić” 1966. godine. Publikacija je „začinjena“ slikama većine igrača po sezonama i timskim fotografijama, a publici nude se i kratke biografije najistaknutijih igrača”, dodaje ovaj vredni autor.
Treći period u ovom izdanju predstavlja period 1966. -1978. godina ili, kako ga je autor krstio „tvrđava Ribar“. Koncepcija knjige se ne menja, s tim da se dodaju podaci o novouvedenim takmičenjima-međunarodnim tj. evropskim – poput Rapan i Mitropakupa. Sve je odlično ispraćeno fotografijama a autor dodaje i informacije o učinku fudbalera “Želje” u reprezentaciji na velikim takmičenjima kao što su Svetska i Evropska prvenstva.
Četvrti i poslednji segment prati “Željinu” istoriju do gašenja socijalističke Jugoslavije, odnosno period 1978.-1992., ili kako je slikovito autor nazvao „Osimova simfonija“.
Sijić je ograničio knjigu na period istorije FK Željezničar u SFR Jugoslaviji, jer se toga i najviše seća. Prema sopstvenom priznanju, nije hteo da nastavlja, jer sve što bi rekao ne bi imalo smisla posle svih onih događaja i raspada države, a i “Željo” je prestao da postoji jedno vreme. Knjiga ima 518 stranica.
Knjiga „Plavi sa Grbavice“ može da se čita on-lajn na sajtu EX-YU FUDBAL.
Comments are closed.