Za socijalno preduzetništvo u Srbiji može se reći da je tek u povoju a jedan od primera dobre prakse je delovanje organizacije “Caritas” Valjevo.
“Caritas” Valjevo počeo je sa radom početkom devedesetih godina i funkcionisao je kao filijala “Caritasa” Beogradske nadbiskupije. Službeno delovanje počinje otvaranjem kancelarije u Valjevu u januaru 2001. godine.
Sadašnje aktivnosti “Caritas”-a se odnose na realizaciju projekata i aktivnosti pomoći ugroženim grupama, prvenstveno starima i osobama sa mentalnim i intelektualnim smetnjama, uslugama socijalne zaštite, razvojem socijalnog preduzetništva, delovanja u vanrednim situacijama i promociji zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.
Koncept socijalnog preduzetništva je biznis koji posluje s idejom da se sa ostvarenom dobiti od prodaje proizvoda ili usluga ispuni jasna socijalna misija. Zarađena sredstva ne služe uvećanju imovine pojedinaca, već se ulažu u svrhe kao što su zapošljavanje ljudi iz ranjivih kategorija, finansiranjem socijalnih usluga za najugroženije, obrazovanjem, zaštiti životne sredine ili kulturne aktivnosti.
Prateći ideju biznisa u službi čoveka, humanitarna organizacija “Caritas” iz Valjeva pokrenula je 2012. godine profesionalnu ofset štampariju koja pruža široku lepezu različitih usluga štampe.
“U skladu sa strateškim planovima, a u cilju doprinosa razvoju dnevnih usluga u zajednici, “Caritas” Valjevo je 2012. godine napravio prve korake u pravcu razvoja socijalnog preduzetništva u zajednici. Zahvaljujući podršci “Caritasove” mreže kupljena je profesionalna mašina za ofset štampu i započet razvoj socijalnog preduzeća u okviru same organizacije. Cilj rada štamparije je zapošljavanja osoba iz ranjivih grupa i obezbeđivanje prihoda za sufinansiranje socijalnih usluga i humanitarnih aktivnosti koje “Caritas” Valjevo sprovodi. Štamparija pruža usluge štampe, od najprostijih formi štampe plakata, udžbenika, kalendara, svezaka, blokova, flajera i časopisa, do najzahtevnijih proizvoda poput ekskluzivnih kataloga, knjiga u tvrdom povezu i različite kartonske ambalaže za privredu”, kaže Radoslav Ljubičić direktor valjevskog “Caritasa” i dodaje:
“Nakon postavljanja štamparije na svoje noge 2016. godine u centru Valjeva otvorili smo komercijalni vešeraj sa ciljem obezbeđivanja sredstava za sufinansiranje našeg besplatnog vešeraja koji trenutno pruža uslugu pranja, sušenja i peglanja veša za skoro 80 korisnika, prvenstveno starih i odraslih lica sa invaliditetom koji nemaju fizičke i tehničke mogućnosti da to rade sami u svom domu”.
Kako piše dnevni list “Blic”, a prema navodima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji posluje blizu 1.200 socijalnih preduzeća, od čega najviše zadruga, oko 65%, i udruženja građana, 24%. U socijalnim preduzećima zaposleno je oko 10.000 osoba, a angažovano je i oko 20.000 volontera. Skoro 17% zaposlenih u sektoru socijalnih preduzeća su lica iz ugroženih grupa.
“Nažalost o donošenju novog zakona koji će regulisati oblast socijalnog preduzetništva priča se već godinama ali on nikako da se nađe u skupštinskoj proceduri. Socijalni preduzeća se snalaze na različite načine i svoje pravne oblike definišu kroz nekoliko zakona koji se odnose na udruženja građana, zadrugarstvo ili pak Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Dok ova oblast ne bude potpuno jasno pravno definisana “Caritas” Valjevo će nastaviti da razvija socijalno preduzetništvo kroz rad našeg udruženja. Socijalna preduzeća nažalost i dalje nisu dovoljno vidljiva u zajednici i prepoznata kao bitan akter, dok je po tom pitanju situacija u Evropi dosta drugačija. U Srbiji je veoma teško poslovati i preživeti na tržištu iako ste profitno orijentisano preduzeće, a kamoli ako ste socijalno orijentisani i zapošljavate lica iz ranjivih grupa,” smatra Snježana Badrić, koordinator socijalnih aktivnosti i službe “Pomoć u kući” u “Caritasu” Valjevo.
U narednom period “Caritas” Valjevo nastaviće sa unapređenjem trenutnih kapaciteta svojih postojećih socijalnih preduzeća i započeti razvoj novih.
“Ove godine postavljamo temelje za razvoj socijalne poljoprivrede zajedno sa Udruženjem korisnika usluga mentalnog zdravlja “Zračak” i nadam se da ćemo u narednih par nedelja i zvanično registrovati poljoprivredno gazdinstvo. U planu nam je da zajedno sa licima sa mentalnim smetnjama razvijemo poljoprivredno gazdinstvo koje će moći tržištu Valjeva i regiona da ponudi zdravu hranu koju ćemo proizvoditi na našem imanju u selu u podnožju planinske lepotice, Divčibara. A uz Božiju pomoć možda jednog dana tu nikne i veliki agroturistički kompleks koji nam je u planu” rekao je Radoslav Ljubičić.
Comments are closed.