AKCIJA ALTERNATIVNOG CENTRA ZA DEVOJKE: Stipendije za talentovane devojčice

Povodom 11. oktobra – Međunarodnog dana devojčica, Alternativni centar za devojke objavljuje imena dobitnica jednokratnih novčanih stipendija za razvoj i unapređenje talenata iz oblasti nauke, umetnosti i sporta. 
 
Međunarodni dan devojčica je prvi put obeležen 2012. godine od strane Ujedinjenih Nacija sa idejom da se utiče na povećanje svesti o mnogim problemima i nejednakostima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta.
U prethodnih mesec i po dana Alternativni centar za devojke je realizovao crowdfunding kampanju Podrži Super devojčice, (https://www.donacije.rs/projekat/podrzi-super-devojcice/ ) čiji je cilj bio prikupljanje sredstava za stipendiranje 5 devojčica kroz jednokratna novčana sredstva u iznosu od 25. 000 RSD (ukupno 125 000 RSD).

Mimo očekivanja prikupljena je znatno veća suma, čak 421.806 dinara.  To je omogućilo Alternativnom centru za devojke da podeli  16 stipendija i na taj način podrži više devojčica.

Konkurs za stipendiranje Super devojčica (http://shorturl.at/czFHX) je bio otvoren od 22. septembra do 4. oktobra, tokom ovog perioda za stipendije se prijavilo ukupno 177 devojčica.
Komisija za selekciju stipendistkinja, koju su činile Jelena Jaćimović, ilustratorka; Slađana Savić, asistentkinja na Hemijskom fakultetu u Beogradu, Natalija Laptošević, polumaratonka i aktivistkinja; Olga Boškov, aktivistkinja Femix-a i Rok kampa za devojčice, kao i tim ACZD-a nije imala nimalo lak posao pri odabiru 16 devojčica.
Ovogodišnje Super devojčice, dobitnice stipendija su:
1. Vasilija Radanović, Ljubovija, sport – biciklizam
2. Jelena Vlaški, Beograd, umetnost – slikarstvo i vajarstvo
3. Sara Filipović, Novi Sad, sport – odbojka
4. Sofija Jovanović, Velika Moštanica, umetnost, muzika – violina
5. Lena Matejin, Trstenik, umetnost – gluma
6. Hana Preljić, Bošnjane, umetnost – klavir
7. Anđelija Nedović, Kragujevac, sport – šah
8. Dunja Mitić, Niš, umetnost – balet
9. Katarina Stanković, Babušnica, sport – stoni tenis
10. Neda Milenković, Gadžin Han, sport –fudbal
11. Mia Knežević, Niš, sport – gimnastika
12. Ana Mitić, Niš, nauka – matematika
13. Vesna Rodić, Temerin, nauka – matematika i programiranje
14. Milica i Dragana Todorović, Pirot, sport – fudbal
15. Olga Vasić, Rakovica, nauka – programiranje
16. Lenka Damjanović, Sivac, nauka – istorija

Možda vam se dopadne i Više od ovog autora

Ostavite odgovor

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.

4 × two =

Skip to content