Deponija Moravište, koja se nalazi na putu Ćićevac – Varvarin, u naseljenoj Železničkoj ulici, a koja je divlja i zabranjena za korišćenje, već mesecima gori i ugrožava zdravlje stanovnika opština Ćićevac i Varvarin.
Ovu divlju deponiju za odlaganje smeća ne koriste samo građani, već i komunalna preduzeća obe opštine. Građani, najverovatnije sakupljači sekundarnih sirovina, deponiju pale svakodnevno i niko je ne gasi. Zbog toga je Ćićevac već mesecima najčešće na čelu najzagađenijih mesta u Srbiji. Preciznije, u poslednja tri meseca u više od 80% slučajeva je prvi na listi gradova sa najvećim zagađenjem vazduha u državi.
„To znamo zbog toga što odnedavno postoji merna stanica zagađenosti, koja ranije nije postojala, i na njoj čitamo vrednosti nekad i više do 400 P:M 2,5 vrlo opasnih čestica. Normalne vrednosti su po jednoj skali 20, a po drugoj 30. Dakle, Ćićevčani i Varvarinci dišu i 20 puta više vrednosti P.M čestica, od onih koje nisu štetne po zdravlje. Ove čestice odgovorne su za prerane smrti od kardiovaskularnih i pulmoloških bolesti, a izuzetno nepovoljno utiču na razvoj bolesti, kao što su astma, bronhitis i alergije, naročito kod dece. Do ovih podataka možete doći najjednostavnijom pretragom interneta“, objašnjava advokat Nenad Jovanović, predsednik Opštinskog odbora Narodnog pokreta Srbije.
Odbornička grupa Narodnog pokreta Srbije u SO Ćićevac na svakoj sednici od kada deponija gori upozoravala je nadležne da nešto preduzmu.
„Od njih nikada nismo dobili nijedan drugi odgovor do onog “da je gorela i pre, ali niko nije prijavljivao”, što apsolutno nije tačno. Zapaljenu deponiju su prijavljivali i oni sami, tj. predstavnici sadašnje vlasti u predizbornoj kampanji 2020. godine, kada su bili u opoziciji na lokalu. Tada su i vodili ekologe na deponiju, snimali televizijske priloge kako je čiste, pozivali na odgovornost bivšeg predsednika opštine i obećavali da će je oni očistiti kada na vlast dođu. Tadašnji predsednik opštine je pod ovim pritiskom izdao nalog da se deponija očisti i ona je u jednom trenutnu 2020. bila bez smeća, a onda su oni koji su u predizbornoj kampanji obećavali čistu deponiju i ekološku opštinu, došli na vlast i od nje napravili ekološku katastrofu, koja sada svakodnevno gori i zauzima nikad veću površinu“, dodaje Jovanović.
Ova deponija je opasna ne samo po vazduh već i po zemlju, zato što, najčešće stanovnici opštine Varvarin koriste vodu, koja je kontaminirana ovim otpadom, za navodnjavanje svojih useva.
“Naš najveći problem je nesanitarna deponija koju zajednički koriste Ćićevac i Varvarin. Za sanaciju ove zajedničke deponije nemoguće je obezbediti sredstva jer se radi o izuzetno velikom iznosu. Zato će Varvarin i Ćićevac biti prve dve opštine koje će koristiti Regionalnu deponiju Srnje koja treba da bude izgrađena do 2024. godine”, izjavila je pre dve godine dr Mirjana Krkić, predsednica Opštine Ćićevac.
Međutim, izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom još uvek nije ni počela a kako stvari stoje neće krenuti još neko vreme.
„Za realizaciju samog projekta predviđeno je 18 meseci. Ukoliko radovi započnu do kraja 2025. godine to znači da završetak i stavljanje u funkciju Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Srnju možemo očekivati do polovine 2027. godine“, kazala je nedavno Olgica Nestorović, rukovodilac Regionalnog centra za upravljanje otpadom.
„U neformalnim razgovorima možete čuti od predstavnika vlasti da oni regionalnu deponiju u Srnju vide kao rešenje problema u budućnosti, ali, s obzirom na to da je krajnji rok za završetak radova na deponiji koja nije ni počela da se gradi, prema našim saznanjima 2035. godina ovo rešenje nije dobro. Pitamo vas šta će biti sa nama i našom decom ako još 11 godina udišemo najštetniji vazduh u Srbiji?“, zaključuje Nenad Jovanović.
Comments are closed.