DRUGI MINI SAJAM SOCIJALNOG PREDUZETNIŠTVA: Biznis po meri čoveka

U Kulturnom centru Kruševac, a u organizaciji Centra za socijalno preduzetništvo i Udruženja građana Evrokontakt, danas je održan drugi Mini-sajam socijalnog preduzetništva.

Na mini sajmu socijalnog preduzetništva svoje proizvode i usluge predstavili su udruženja Etno-Rasina, Osmeh na dlanu, REA, Udruženje distorifičara Rasinskog okruga, Udruženje žena Jasika, Zlatne niti Buci, Darinka Petrović preduzetnica, Opštinska organizacija gluvih i nagluvih Kruševac, Međuopštinska organizacija slepih Kruševac i KUD „Radomir Jakovljević Jakša“ iz Velike Lomnice.
Na sajmu su se predstavila i neka od najpoznatijih socijalnih preduzeća iz Srbije kao što su Karitas iz Šapca i Dečiji osmeh iz Beograda.

Na drugom Mini-sajmu socijalnog preduzetništva predstavilo se dvadesetak organizacija iz Rasinskog okruga i drugih krajeva Srbije FOTO: CINK

Socijalno preduzetništvo u Srbiji je dobilo zakonski okvir usvajanjem Zakona o socijalnom preduzetništvu u februaru 2022. godine ali i dalje predstavlja veliku nepoznanicu za najširu javnost. Najveći broj građana i lokalnih samouprava u Srbiji nisu upoznati sa svim specifičnostima ovog modela poslovanja niti sa njegovim potencijalima za unapređenje sveukupnog kvaliteta života u zajednici.

Mislim da je ovo divna prilika da naš grad vidi šta sve socijalni preduzetnici mogu da rade i na koji način socijalni preduzetnici doprineti kvalitetu života u lokalnoj zajednici. Mi smo pre šest godina počeli da se bavimo ovom temom, zajedno sa kolegama iz Agencije za regionalni razvoj Rasinskog okruga, i pokrenuli prvi projekat. Tada je delovalo kao da idemo u mraku. Prošlo je šest godina, ovaj vid poslovanja je prošle godine dobio i svoj zakonski okvir i ja već vidim da ćemo nakon drugog morati da organizujemo i treći. Voleo bih da jednog dana naš grad postane prepoznatljiv po socijalnom preduzetništvu“, kazao je Nenad Krstić, predsednik Udruženja građana Evrokontakt.

Miroljub Nikolić, direktor šabačkog Karitasa, istakao je da je „socijalno preduzetništvo koncept poslovanja koji je drugačiji“.

Nenad i njegovi saradnici već godinama na entuzijastičan način promovišu biznis model koji je biznis ali po meri čoveka. To nije floskula, to je zaista tako. Videćete proizvode koji su delo ljudi koji su negde na margini društva – osoba sa invaliditetom, osoba koje su žrtve trgovine ljudima, starih, svih onih koji ne mogu da nađu svoje mesto na tržištu rada i potrebno im je da imaju preduzeća koja imaju svojevrstan cilj – da stvorimo biznis gde svako sa svojim mogućnostima može da doprinese. Socijalna preduzeća, osim što proizvode neke proizvode pružaju veliki broj usluga – socijalne zaštite, u turizmu,u različitim sferama. Verujem da će zakon, koji je svoju punu primenu dobio u novembru mesecu prošle godine, uspeti da doprinese da ova ideje da imamo biznis sa jasnijim socijalnim ciljevima raširi kod nas“, rekao je Nikolić.

U okviru drugog Mini-sajma socijalnog preduzetništva održan je okrugli sto „Socijalno preduzetništvo i lokalne zajednice“.

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content