Ima nečega u vazduhu Ćićevca – zagađenja, ali i entuzijazma

0

Ćićevac ima takav gorući problem da se peticija za njegovo rešavanje potpisivala na mnogo lokacija u gradu.

Tako je udruženje Okular skupilo više od 300 potpisa, što je za malu opštinu s desetak hiljada stanovnika značajan broj. A šta gori, tj. šta guši gradić u Rasinskom okrugu?

Dok je Ćićevac imao mernu stanicu, beleženo je ogromno zagađenje. Jedna od najzagađenijih opština u Srbiji više nema tu stanicu, ali i dalje je truje nesanitarna divlja deponija, smeštena na 300 metara od naselja.

Koncentracija opasnih PM čestica – dima, čađi, prašine i kiseline – znala je biti i 20 puta veća od dozvoljene. Građani Ćićevca umesto “prihvatljivih” 20, nekim danima udišu i 400 PM čestica.

Često paljenje smeća teško zagađuje vazduh, a Ćićevčanima preti opasnost i od ozbiljne kontaminacije vode i hrane. Na svega 500 metara od zastrašujuće gomile otpada protiče Velika Morava, u kojoj završavaju ocedne vode sa deponije.

Gde je plan?

Opština nema usvojen Lokalni plan, niti Odluku o upravljanju komunalnim otpadom. Do pre nekog vremena postojao je ugovor s deponijom u Kruševcu o odnošenju i odlaganju smeća. Otpad je, ipak, najčešće završavao na divljoj deponiji “Moravište”. Tamo se našlo skoro 80 odsto otpada nastalog u opštini Ćićevac, dok ostatak ide na više manjih divljih deponija širom opštinske teritorije. 

Ugovor s kruševačkom deponijom je istekao, građani i dalje uredno plaćaju odnošenje smeća koje javno komunalno preduzeće i odnosi, ali na divlje odlagalište. 

Zaštita životne sredine je jedan od prvih strateških ciljeva opštine”, kaže Aleksandra Milutinović iz Okulara, nadajući se da je rešenje na vidiku.

Na području od samo 124 kvadratna kilometra previše je izvora zagađenja koje uništava zdravlje ljudi. Iz Okulara svakodnevno pozivaju građane da čim uoče požar, pozovu vatrogasce i policiju. Brzom reakcijom može da se spreči gora šteta.

Mesto puno aktivista 

Okular je sočivo zahvaljujući kojem predmete možemo da vidimo uvećane. Ćićevačka organizacija  radi na većoj  motivaciji građana da se angažuju i unapređuju zajednicu snagom aktivizma.

Zajedno s još 10 građanskih udruženja uspeli su da od opštine na koriščenje dobiju prostor za rad i okupljanje aktivista. Aleksandra iz Okulara kaže da je Ćićevac oduvek bio aktivističko mesto, pa ne bi trebalo da nas iznenađuej veliki broj organizacija i inicijativa.

Deponija nije jedina muka za Ćićevčane. Ipak, mlada ekipa Okulara puna je entuzijazma i energije. Trista po trista pokrenutih građana – svi će kao jedan da se izbore za kvalitetniji život u svojoj opštini.

Izvor: CRTA.RS

Inicijativa je podržana u okviru projekta „Snaga aktivizma” koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovode Trag fondacija i partnerske organizacije CRTA, Krovna organizacija mladih Srbije, BeFem, Slavko Ćuruvija fondacija i Srpski filantropski forum.

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Skip to content