Представљен пројекат „Реконструкција средњевековног града у Крушевцу“
У Градској управи представљен је пројекат „Реконструкција средњевековног града у Крушевцу“ који је започет јуна ове године и траје 18 месеци.
Пројекат „Реконструкција средњевековног града у Крушевцу“ се бави израдом пројектно-техничке документације за будућу обнову средњевековног града који је подигао кнез Лазар Хребељановић као престони град Србије 1371. године.
Градоначелник Крушевца Иван Манојловић говорио је о значају пројекта и ефектима које ће реконструкција средњевековног града имати на духовни, историјски, туристички и привредни развој града.
„На Видовдан је у Крушевцу одржана седница Владе Србије и министар културе је тада рекао да ће обнова Лазаревог града бити проглашена пројектом од државног интереса. Ово је по вредности обиман пројекат а очекујемо да у њега буде укључен шири круг људи који се баве овом материјом“, истакао је Манојловић.
Пројекат „Реконструкција средњевековног града у Крушевцу“ реализују Агенција за регионални развој Расинског округа, као координатор пројекта, Град Крушевац и удружење „Евроконтакт“. Пројекат је финансијски подржала Европска унија кроз Јавни позив за имплементацију интегрисаних пројеката проистеклих из 12 територијалних стратегија које подржава ЕУПРО Плус.
Донација Европске уније износи 173.509 евра док је суфинансирање у износу од 46.745 евра обезбедио Град Крушевац.
„Пројекат предвиђа да се изврше неопходна археолошка истраживања на основу којих ће бити урађена Студија заштите, презервације и ревитализације средњевековног града, која укључује идејно решење, студију оправданости и идејни пројекат. Поред тога, пројектом је предвиђен већи број активности који ће допринети укључивању стручне и најшире јавности“, додао је Стефан Рибаћ, директор АРРРО.
Ненад Крстић из „Евроконтакта“ је подсетио да је неколико средњевековних градова у Србији као што су Голубац, Стари Рам, Пирот и Ужице, обновљено у последњој деценији.
„Ово ће бити веома обиман посао. Према неким сазнањима Лазарев град је имао чак 14 кула од којих се један налазила тачно на средини садашње Страхињићеве улице. Због значаја пројекта желимо да максимално укључимо јавност. Зато су предвиђена и два конкурса у оквиру пројекта, за израду логоа и за ученике основних школа, као и округли сто експерата и заинтересованих страна“, објаснио је Ненад Крстић.
Comments are closed.