Predstavljen projekat „Rekonstrukcija srednjevekovnog grada u Kruševcu“
U Gradskoj upravi predstavljen je projekat „Rekonstrukcija srednjevekovnog grada u Kruševcu“ koji je započet juna ove godine i traje 18 meseci.
Projekat „Rekonstrukcija srednjevekovnog grada u Kruševcu“ se bavi izradom projektno-tehničke dokumentacije za buduću obnovu srednjevekovnog grada koji je podigao knez Lazar Hrebeljanović kao prestoni grad Srbije 1371. godine.
Gradonačelnik Kruševca Ivan Manojlović govorio je o značaju projekta i efektima koje će rekonstrukcija srednjevekovnog grada imati na duhovni, istorijski, turistički i privredni razvoj grada.
„Na Vidovdan je u Kruševcu održana sednica Vlade Srbije i ministar kulture je tada rekao da će obnova Lazarevog grada biti proglašena projektom od državnog interesa. Ovo je po vrednosti obiman projekat a očekujemo da u njega bude uključen širi krug ljudi koji se bave ovom materijom“, istakao je Manojlović.
Projekat „Rekonstrukcija srednjevekovnog grada u Kruševcu“ realizuju Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga, kao koordinator projekta, Grad Kruševac i udruženje „Evrokontakt“. Projekat je finansijski podržala Evropska unija kroz Javni poziv za implementaciju integrisanih projekata proisteklih iz 12 teritorijalnih strategija koje podržava EUPRO Plus.
Donacija Evropske unije iznosi 173.509 evra dok je sufinansiranje u iznosu od 46.745 evra obezbedio Grad Kruševac.
„Projekat predviđa da se izvrše neophodna arheološka istraživanja na osnovu kojih će biti urađena Studija zaštite, prezervacije i revitalizacije srednjevekovnog grada, koja uključuje idejno rešenje, studiju opravdanosti i idejni projekat. Pored toga, projektom je predviđen veći broj aktivnosti koji će doprineti uključivanju stručne i najšire javnosti“, dodao je Stefan Ribać, direktor ARRRO.
Nenad Krstić iz „Evrokontakta“ je podsetio da je nekoliko srednjevekovnih gradova u Srbiji kao što su Golubac, Stari Ram, Pirot i Užice, obnovljeno u poslednjoj deceniji.
„Ovo će biti veoma obiman posao. Prema nekim saznanjima Lazarev grad je imao čak 14 kula od kojih se jedan nalazila tačno na sredini sadašnje Strahinjićeve ulice. Zbog značaja projekta želimo da maksimalno uključimo javnost. Zato su predviđena i dva konkursa u okviru projekta, za izradu logoa i za učenike osnovnih škola, kao i okrugli sto eksperata i zainteresovanih strana“, objasnio je Nenad Krstić.
Comments are closed.