RADIONICA ZA NOVINARE I NOVINARKE: Kako se boriti protiv SLAPP postupaka?
U sklopu projekta „Podizanje kapaciteta civilnog društva, medija i pravnih stručnjaka u Centralnoj Srbiji za odbranu od SLAPP postupaka” Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK je organizovao radionicu za novinare i novinarke lokalnih medija iz Centralne Srbije.
Predavači na radionici bili su Uroš Jovanović, menadžer Programa za javne politike Građanskih inicijativa i jedan od koordinatora Nacionalne radne grupe za borbu portiv SLAPP-a, i novinarka BIRN-a Jelena Zorić.

SLAPP tužbe su tužbe usmerene na zastrašivanje i iscrpljivanje novinara, aktivista i organizacija koje deluju u javnom interesu. Iako ne postoji formalna definicija u domaćem pravu, sve su prisutnije u Srbiji, što je i dovelo do osnivanja Nacionalne radne grupe za borbu protiv SLAPP tužbi.
“Postoje dva razloga za formiranje Radne grupe. Prvi je bio saznanje da dosta drugih organizacija već ima neke anti-SLAPP projekte, i osetili smo stvarnu potrebu da stvorimo prostor za razmenu informacija i koordinaciju. Drugi razlog je to što je bilo toliko slučajeva da je postala neophodna saradnja oko pravne podrške i resursa”, objasnio je Jovanović.
On je govorio o radu portala CASE (Coalition Against SLAPPs in Europe) i “Galeriji srama” u kojoj su svoje mesto našli gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić i biznismen Stanko Subotić, zbog brojnih SLAPP postupaka protiv novinara, kao i bazi podataka Stop SLAPP u Srbiji.
“U bazi imamo evidentirano dosta slučajeva ali to nisu svi SLAPP postupci koji postoje u Srbiji. Mnogi novinari i aktivisti, naročito iz manjih sredina, još uvek ne prijavljuju svoje slučajeve zbog straha”, dodao je Uroš Jovanović.
Novinarka Jelena Zorić govorila je o svom iskustvu sa SLAPP postupcima al ii u kojoj meri takvi slučajevi utiču na rad novinara, prikupljanje materijala i rad na tekstovima al ii na odnose u redakciji. Zorićeva je, inače, autorka dokumentarnog filma koji se bavi SLAPP postupcima. „Šamaranje u ime naroda“ je obuhvatio priče o organizacijama i njihovim članovima koji se bore za pravo na zdravu životnu sredinu i njeno očuvanje – kako na planini Starica kod Majdanpeka, gde rudari kineska kompanija Ziđin, tako i u šumama Fruške gore.
Ona je i navela bizaran primer iz okoline Zaječara gde su aktivisti novčano kažnjeni jer su očistili od smeća i ofarbali javnu česmu!
Na radionici su učestvovali novinari i novinarke i predstavnici OCD iz četiri okruga Centralne Srbije.