У УМЕТНИЧКОЈ ГАЛЕРИЈИ: Изложба радова Николе Марковића

0

У Уметничкој галерији у четвртак, 15. маја, у 19 сати, биће отворена изложба Николе Марковића „Без упутства за употребу“.

Изложба Николе Марковића „Без упутства за употребу“ у Уметничкој галерији, на известан начин представља наставак изложби одржаних претходне године у два галеријска простора у Београду под називом „Упутство за употребу“, а почива на неколико сегмената у складу са простором Галерије и карактеристичним уметниковим промишљањем изложби као амбијенталних поставки.

Изложба обједињује радове из циклуса „Изводи из невербалног говора“, „Логика тарабе“, „Дан после ноћи насиља“, „Напредак кроз технику“, „Упутство за употребу“, представљајући у ширем контексту Марковићев фокус на пропитивању слободе, ограничења сваке врсте, радне, просторне, уметничке, под диктатом производње, потрошње, технологије, заснованим на сагледавању прошлости и феномена савременог друштва, глобалних појава неолибералног капитализма и локалних контекста. Пажљиво биране појаве у проницљивом и студиозном приступу визуелно уобличава различитим и најподеснијим средствима (слике, цртежи, инсталације, видео рад) са позивом на партиципацију и дозом горког хумора и ироније.

Сагледавањем данашњице, са знањем о прошлости, Марковић, најпре, у средиште уметничке праксе ставља, пре свега, појединца и промене његовог друштвеног статуса у савременим околностима, не само као уочавање одређених појава и постављања питања како се односимо према историји, садашњости и будућности, већ, онако како је увек у својим радовима остављао простор за превазилажење препрека, разумевање тренутка, отвара простор и ка праведнијем и хуманијем свету.

Биографија:

Никола Марковић (1976) је  Факултет ликовних уметности завршио у Београду, у класи проф. Чедомира Васића. Докторирао је на истом факултету, под менторством професора Милете Продановића (коментор проф. Чедомир Васић). Члан је УЛУС-а.

У Србији самостално излагао у Сомбору (2004), Нишу (2006 – Салон 77, 2018 – Салон 77 и 2023 – Галерија Арт 55), Београду (2015 – Галерија УЛУС; 2016 – Продајна галерија ‚Београд‘; 2020/21 – Галерија ‚Хаос‘: 2024 – Ликовна галерија Културног центра Београда и Продајна галерија ‚Београд‘; 2024/25 Гете институт) и Новом Саду (2021 – Културни центар Новог сада и 2023 – Шок задруга). Учествовао и на бројним колективним изложбама у Београду, Нишу, Новом Саду, Чачку…, као и у сазиву

неколико ликовних колонија у земљи (Сићево, Classic, Ниш арт фондација…) и инострантву (Аустрија, Словенија). Од 2007. године сарађује са галеријом „Suppancontemporary“ из Беча, преко које је самостално и групно излагао у Аустрији, Немачкој, Италији, укључујући и учешће на бројним сајмовима уметности.

На завршетку студија, од стране ликовних критичара, изабран међу десет перспективних младих уметника за изложбу „Перспективе“ (2003). Добитник Прве награде на националном конкурсу за младе ликовне уметнике у организацији Ниш арт фондације, а под покровитељством компаније „Филип Морис“ (2007). Био је и у ужем избору за награду за цртеж фондације Владимир Величковић (2016). Добитник награде на Бијеналу уметности у Утацу у Јапану ((Utazu Art Awards Biennale 2020). Добитник главне награде на Нишком салону „2/12“ (2020).

Добитник Специјалне награде жирија на Остен бијеналу (OSTEN BIENNIAL) Скопљу – Северна Македонија (2024). Његова изложба „Упутство за употребу“ уврштена је у пет најбољих изложби у 2024. години, у конкуренцији за “Политикину” награду. Учешће на изложби „Критичари су изабрали“ (2025).

Радови Николе Марковића заступљени су у значајним колекцијама у Аустрији а Министарство културе и информисања Републике Србије откупило је (2016) његов триптих из циклуса „Изводи из невербалног говора“ за збирку Галерије савремене ликовне уметности у Нишу. Од 2018. године ради на Факултету уметности у Нишу, у звању ванредни професор.

Кустос изложбе: Биљана Грковић, историчар уметности – музејски саветник

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.