УДРУЖЕЊЕ ЖЕНА ПЕШЧАНИК: Потребни су нам безбедни јавни простори!
Скоро свака друга анкетирана жена у Крушевцу, имала је искуство сексуалног узнемиравања и / или насиља на јавном месту.
То говори истраживање Удружење жена Пешчаник спроведено током првих месеци 2023. на узорку од 200 грађанки Крушевца различитих година, степена образовања и занимања. Поменуто искуство односи се на добацивање, праћење, пресретање, непримерене алузије, коментаре и шале, додире, застрашивање и претње сексуалне природе, покушаје силовања и силовање.
Грађанке Крушевца као небезбедне просторе наводе паркове, улице и тргове без (довољно) осветљења, напуштене објекте и објекте у изградњи, поједине кафиће испред којих се до касно у ноћ окупљају групе особа, простор између железничке и аутобуске станице, школска дворишта, лифтове, улазе и ходнике зграда, пијаце, дечја игралишта, пешачке стазе, болничко двориште, гробља. Наводе и недозвољено паркирање на тротоарима, непостојање тротоара у насељима на регионалним путевима, радове на улицама и путевима који предуго трају, коришћење експлозивних средстава током празника, чопоре напуштених паса, пребрзу вожњу и непоштовање саобраћајних прописа, јавне политичке и друге скупове и манифестације. Као и конфликт са особама које има неку “моћ” у граду јер “немаш коме да се обратиш да те заштити; врата полиције су затворена, а постоји и додатни проблем што си пријавила.”
Анкетиране Крушевљанке кажу да се најнебезбедније у јавном простору осећају током ноћних и раних јутарњих сати.
Препознају да су у већем безбедносном ризику у јавном простору припаднице рањивих друштвених група, например жене у инвалидским колицима, жене са проблемима слуха и вида, Ромкиње, неписмене или мање образоване жене, младе жене, жене са бебама у колицима, старије жене, лезбејке, мигранткиње. Све жене, које по неком личном својству нису део већине или то нису у одређеном тренутку.
“УЖ Пешчаник током јуна текуће године, уз подршку UN Women Агенције за родну равноправност и оснаживање жена спроводи кампању за унапређење безбедности жена у јавном простору. Кампања обухвата израду и емитовање видео материјала и објављивање фотографија на друштвеним мрежама и порталима, као и издавање публикације са резултатима истраживања. Кампањом ћемо мапирати безбедносне проблеме и приоритете жена у јавном простору и позвати надлежне, пре свих градске званичнице и званичнике да том питању посвете дужну пажњу”, истиче председница Пешчаника Снежана Јаковљевић и додаје.
“Школска дворишта морају бити осветљена. Напуштени пси морају бити збринути на хуман и начин који рефлектује бригу како о људима, тако и о животињама. У насељима дуж регионалних путева, например Крушевац – Брус, потребно је направити тротоаре. Забранити и кажњавати паркирање на постојећим тротоарима. Обезбедити довољно бициклистичких стаза. Осветлити улице у предграђима и напуштеним насељима. Потребни су нам безбедни јавни простори.”
Comments are closed.