ДА ЛИ ТРЕБА ДА БРИНЕМО?: Вода из Ћелија још 180 година!

Вода је стратешки ресурс због чега су многи грађани забринути да ли ћемо је имати довољно у деценијама које су пред нама.

Још колико година ће Крушевљани моћи да рачунају на снабдевање квалитетном водом из језера Ћелије?

Општим Водопривредним решењем слива Велике Мораве формирана је акумулација Ћелије са истоименом браном на реци Расини. Акумулација је вишенаменска и служи за: задржавање наноса, одбрану од поплава, наводњавање, оплемењивање малих вода, снабдевање становништва и индустрије водом и,у перспективи, производњу електричне енергије.

Запремина акумулације Ћелије при коти максималног успора (284,00 м.н.м.) износи 68×106m3. Формирањем акумулације Ћелије дефинисане су карактеристичне зоне акумулационог простора. Простор за прихват наноса је запремине 20×106m3. Прогнозирана је продукција ерозионог наноса са територије слива у износу од 420000m3/годишње, што би омогућило радни век акумулације непуних педесет година.

Током 2017. и 2018. године, извршена су два мерења засутости наносом акумулације Ћелије. Резултати истраживања указују да је простор акумулације намењен за прихват наноса (до коте нормалног успора 277.00 м.н.м.) засут количином наноса запремине 3.3×106m3, готово пет пута мањом количином од прогнозиране у почетној експлоатационој фази.

Одговорним управљањем од стране Службе за одржавање бране Ћелије, пре свега применом специфичног диспечерског плана регулације нивоа воде у акумулацији, до  Водозахватног басена доспела је мала количина наноса, чиме је знатно продужен радни век акумулације Ћелије.

Уколико се досадашњи тренд засипања наносом настави истом динамиком, без значајнијих антропогених или природних негативних утицаја, можемо да рачунамо на вишенаменску акумулацију Ћелије, као извориште водоснабдевања, још најмање 180 наредних година, објашњава Томислав Петровић, руководилац Службе одржавања бране Ћелије.

Које су највеће опасности по водозахват Ћелије?

Поред антропогених негативних утицаја, основни фактори који детерминишу радни век изворишта водоснабдевања су свакако водоиздашност сливног подручја, и засутост наносом.

Сливно подручје акумулације Ћелије има површину од 598 км2. У периоду формирања вишенаменске акумулације просечан дотицај у акумулацију износио је 5,6m3/s. У претходних тридесетак година приметан је пад водоиздашности са територије слива. Имајући у виду да наше потребе за водом, које се састоје из прослеђивања Фабрици за прераду воде у Мајдеву (просечно 0,4m3/s), и подмиривања Минималног гарантованог протока у реку Расину ( 0,56 m3/s), износе ≈1,0 m3/s, можемо закључити да ће просечан дотицај у акумулацију (4,9 m3/s), имајући у виду благо смањење водоиздашности последњих година, у потпуности задовољити будуће количинске потребе, додаје Томислав Петровић.

У којој мери климатске промене (високе температуре, слабији дотокводе..) утичу на стање водозахвата Ћелије и рад Фабрике воде?

Због својих природних карактеристика, као што су дубина и надморска висина, у будућности се не очекују значајне промене у квалитету воде у акумулацији. Међутим, климатске промене могу утицати на стање акумулације. ЈКП „Водовод – Крушевац“ активно прати квалитет воде и спроводи мере за унапређење технологије како би осигурао висок квалитет пречишћене воде у Фабрици воде за пиће у Мајдеву.

Jezero Ćelije
Jezero Ćelije

Увелико ради на томе да се догради технолошки поступак прераде и производње воде за пиће у Фабрици у Мајдеву. На основу анализа квалитета сирове воде из акумулације, које су рађене уназад више година, урађена је Студија којом се планира у технолошком поступку увођење предозонизације, а на крају поступка филтрирање на активном угљу. У наредном периоду радиће се комплетна техничка документација како би се у неком оптималном року дошло до извођења радова.  Овим изузетно значајним захватом у Фабрици воде у Мајдеву обезбедило би се одржавање квалитетне воде за пиће и у садашњем тренутку тако и дугорочно, објашњавају Саша Антић, Извршни директор за производњу воде за пиће, прераду отпадне воде и санитарну заштиту и дипломирани инжењер Љубомир Бановић.

Да ли Крушевљани користе воду која је по стандардима ЕУ?

Наравно да Крушевљани користе воду која одговара стандардима Европске Уније, који су врло ригорозни и које ми пратимо дуги низ година.По тим стандардима, вода из нашег система је сто посто хемијски и микробиолошки исправна, уверава нас Снежана Митровић, руководилац Службе за хемијску контролу воде.

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content