Država rasprodaje imovinu preduzeća u stečaju
Agencija za licenciranje stečajnih upravnik započela je prodaju imovine kruševačkih preduzeća u stečaju, ali za sada nema zainteresovanih kupaca.
Prvi pokušaj prodaje “14. oktobra” kao celine, prošlog meseca, proglašen je neuspelim, jer nije bilo interesenata. Drugi oglas će biti objavljen 13. maja, a imovina fabrike će ponovo biti ponuđena na prodaju kao Celina. Novi rok za dostavljanje ponuda biće 13. jun, a procenjena vrednost imovine je 4,6 milijarde dinara.
– Nemamo nikakve informacije o prodaji imovine. Sa cenom od 38 miliona evra teško da će se pojaviti kupac. Skeptičan sam premu svemu tome, kao i prema najava da će doći kupac iz inostranstva. Radnici su i onako tek u trećem redu poverilaca. Duguju nam 26 plata koje ćemo teško naplatiti. – kaže Miroljub Anđelković, bivši radnik IMK “14. oktobar”.
Ponude za kupovinu imovinu Građevinskog preduzeća “Jastrebac” podnose se do 31. maja a procenjena vrednost iznosi skoro 134 miliona dinara. Na prodaju su zemljište u Bivolju, Šancu, Kukljinu, Lazarici, lokal u izgradnji od 30 kvadrata u Trsteniku, deset lokala i dva stana u izgradnji u okviru poslovno stambenog objekta u tom gradu, te sporna prava na lokacijama Trg rasinskih partizana i Centar II u Kruševcu.
– Lopovi su uništili najbolje građevinsko preduzeće u ovom delu Srbije. Ne mogu da shvatim da stečaj traje 14 godina, jedinu korist imaju stečajni upravnici i niko ništa ne preduzima. Imovinu koaj je preostala kupiće neko po bagatelnoj ceni, a radnicima će i dalje ostati dužni! I od onoga što je već prodato nismo videli neku vajdu. – komentariše prodaju imovine GP “Jastrebac” bivši radnik Dragoljub Blagojević.
Deo bivših radnika “Jastrepca” je krajem 2014. godine dobio spor protiv države Srbije pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu, zbog neisplaćanih zarada od 1996. do 2002. godine, ali tvrde da nisu u potpunosti isplaćeni.
Milenko Mihajlović, predsednik Samostalnog sindikata, kaže da stečajnim upravnicima odgovora da prodaju imovinu preduzeća, jer od svake prodaje dobijaju četiri odsto.
– Prodaja imovine ima smisla ako se proda ono što je nepotrebno, a ostatak se stavi u funkciju pokretanja proizvodnje. Nema smisla prodavati imovinu ako taj novac služi samo za namirivanje starih obaveza. Neke cene su nerealne. Ko će platiti skoro 40 miliona evra za “14. oktobar”? – kaže Mihajlović.
Početkom juna na prodaju će biti ponuđena i imovina konfekcije “Zvezda“ po ceni od 2,318 miliona dinara. Ovo preduzeće je više od godinu dana u stečaju, a nekada je imala 50 maloprodajnih objekata širom bivše Jugoslavije i robnu kuću od 3.500 kvadrata u centru Kruševca.
Comments are closed.