Primena Zakona o planskom sistemu počinje 19.oktobra ove godine.
“Po zakonu javne rasprave su obavezne za dokumenta javne politike, što je veoma pohvalno i treba da dovede do boljeg kvaliteta usvojenih dokumenata. Međutim, naše je mišljenje da je potrebno bliže definisati u kojim slučajevima se javna rasprava ne sprovodi, budući da je u članu 36 stav 5 Zakona navedeno da ”Vlada bliže uređuje način sprovođenja javne rasprave o dokumentima javnih politika, njeno trajanje i u kojim slučajevima se javna rasprava ne sprovodi”, pojašnjava Kandić.
U “Evrokontaktu” smatraju da bi problem mogla da bude činjenica da nigde nije definisana dužina trajanja javne rasprave niti rokovi za njeno održavanje. Ovo je neophodno bliže odrediti u podzakonskim aktima da bi se izbegle moguće manipulacije, odnosno proizvoljno tumačenje Vlade.
Jedna od suštinskih promena je što zakon uvodi sistem odgovornosti za rezultate i stvara okvir za merenje efikasnosti rada u javnoj upravi.
“Kao manjkavost zakona i realan izazov za njegovo dosledno sprovođenje konstatujemo da nisu predviđene bilo kakve kaznene mere za nepoštovanje propisanoga. To je jedini veći razlog za zabrinutost stručnog tima i saradnika “Evrokontakta” koji su, kao i većina organizacija civilnog društva upućenih u strateško planiranje, ovaj zakon dočekali sa optimizmom”, naglašava Radoš Kandić.
“Evrokontakt” je na strateškim dokumentima radio u desetak lokalnih samouprava u Srbiji i iskustva su različita.
“Neki su uspeli da izgrade neophodne kapacitete dok su drugi zauzeli stav da su im strateški dokumenti neophodni kao osnova za apliciranje kod donatora. Manje lokalne samouprave nemaju kapacitete da se nose sa obavezama koje donosi novi zakon jer, jednostavno, nemaju dovoljno ljudi. Za ljude iz lokalnih samouprava planirana je obuka ali je ovo prilika i za organizacije civilnog društva”, pojašnjava Nenad Krstić.
Ova aktivnost je realizovana u okviru projekta “Provera EU stvarnosti 2” koji realizuje konzorcijum od pet organizacija civilnog društva na čelu sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju.
Projekat je finansijski podržala Beogradska otvorena škola kroz projekat “Civilno društvo za pristupanje Srbije Evropskoj uniji”, koji realizuje uz podršku Kraljevine Švedske.
U realizaciji projekta UG “Evrokontakt” veliku podršku pružaju Opština Trstenik i Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga iz Kruševca.
Comments are closed.