ПЛАНСКА ДОКУМЕНТА ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ: Пуно предвидели, делимично реализовали!

За успостављање европских стандарда у области заштите животне средине веома је важно да градови попут Крушевца имају и одговарајуће стратегије и програме.

За Град Крушевац свакако најважнији документ је „Локални програм заштите животне средине  2015-2024“, усвојен марта 2015. године. Израда овог документа финансирана је у оквиру програма „Exchange 4“, од стране СКГО и Европскe унијe.

Овај документ је на целовит и објективан начин сагледао тренутно стање о области животне средине и дефинисао списак активности које треба реализовати до 2024. године. Неке од тих активности су реализоване, као што је изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, док се на неке још увек чека а гледано из данашње перспективе било би јако интересантно да су остварени.

Смеће на обалама Расине у Бивољу ФОТО: АКЦ Гнездо

Тако је, рецимо, било предвиђено стављање у функцију артерских бунара што би, узимајући у обзир временске прилике у последњих неколико година, сигурно било од велике користи за град и грађане. Такође је била предвиђена и уградња биолошких пречишћивача за пречишћавање отпадних вода у школама сеоских подручја.  Уградња биолошких пречишћивача би била прва фаза решавања проблема канализације школа и других јавних објеката сеоских подручја. Биолошки пречишћивачи би преузели улогу постојећих септичких јама и тиме би се смањила цена пречишћавања отпадних вода, и отпадне воде би биле пречишће до задовољавајућег нивоа за испуштање у рецепијент. Није познато да ли је нешто урађено на реализацији овог циља.

„Локални програм заштите животне средине 2015-2024“ предвидео је и да буде урађен Катастар зелених површина. На основу урађеног катастра зелених површина могуће је утврдити квантитет и квалитет зелених површина што би омогућило квалитетније планирање будућих зелених површина. Поред тога, планирано је да буде успостављен савремени систем за поливање која би довела до квалитетнијегодржавања, смањења потрошње воде, повећања виталности зелене површине што је од битне важности за урбану средину као што је град Крушевац. Овај специфични циљ је само делимично реализован.

Један од најважнијих еколошких задатака када је у питању Крушевац али и читав округ је изградња Центра за одлагање отпада у срњу на месту садашње депоније. Одређени кораци су предузети али динамика није у потпуности испоштована.

За смањење загађења ваздуха и буке у ужем градском језгру планирано је регулисање транзитног и стационарног саобраћаја у ужој градској зони. Ове проблеме је требало решити изградњом кружних токова (што је урађено), изградњом јавне гараже (урађено) али је пракса показала да су потребна и додатна решења што је изазов за струку.

Важење „Локалног  програма заштите животне средине  2015-2024“ ове године истиче и треба очекивати да локална самоуправа покрене процедуру за усвајање новог документа истог типа који би дефинисао правце деловања до 2034. или 2035. године.

Изношењем смећа нису покривена само три засеока ФОТО:  ЈКП “Крушевац”

Иначе, поред „Локалног програма заштите животне средине 2015-2024“ Град Крушевац има још неколико важних докумената који третирају област заштите животне средине. То су, пре свих, „Локални план управљања отпадом – Ревизија за период 2016-2025“. Овај план је био надоградња тада важећег „Локалног плана управљања отпадом“ донетог 2010. године.

У изради овог документа коришћене су, поред закона, уредби и правилника Републике Србије, директиве Европске уније које се односе на квалитет ваздуха, квалитет вода, управљање отпадом, заштиту природе, контролу индустријског загађења и управљање ризиком, хемикалије и ГМО и управљање буком.

Ревизија Локалног плана управљања отпадом града Крушевца за период 2010-2020. године („Службени лист града Крушевца, број 4/10) за период 2016-2025. годинеје била сасвим оправдана, јер је од тренутка њене израде донето читав низ Закона, Уредби, Правилника, Стратегија и Програма, који регулишу ову комплексну област.

Сви они су донети у оквиру генералне политике да Србија постане равноправни члан ЕУ и самим тим обавеза Србије да национално законодавство из ове области усклади са директивама, одлукама и препорукама које важе у ЕУ.

Поред ова два кључна документа Град Крушевац има још неколико планова који у себи садрже елементе заштите животне средине као што су „План одрживе мобилности 2017-2030“ и  „План енергетске ефикасности 2019-2021“.  

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content