PLANSKA DOKUMENTA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE: Puno predvideli, delimično realizovali!

Za uspostavljanje evropskih standarda u oblasti zaštite životne sredine veoma je važno da gradovi poput Kruševca imaju i odgovarajuće strategije i programe.

Za Grad Kruševac svakako najvažniji dokument je „Lokalni program zaštite životne sredine  2015-2024“, usvojen marta 2015. godine. Izrada ovog dokumenta finansirana je u okviru programa „Exchange 4“, od strane SKGO i Evropske unije.

Ovaj dokument je na celovit i objektivan način sagledao trenutno stanje o oblasti životne sredine i definisao spisak aktivnosti koje treba realizovati do 2024. godine. Neke od tih aktivnosti su realizovane, kao što je izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, dok se na neke još uvek čeka a gledano iz današnje perspektive bilo bi jako interesantno da su ostvareni.

Smeće na obalama Rasine u Bivolju FOTO: AKC Gnezdo

Tako je, recimo, bilo predviđeno stavljanje u funkciju arterskih bunara što bi, uzimajući u obzir vremenske prilike u poslednjih nekoliko godina, sigurno bilo od velike koristi za grad i građane. Takođe je bila predviđena i ugradnja bioloških prečišćivača za prečišćavanje otpadnih voda u školama seoskih područja.  Ugradnja bioloških prečišćivača bi bila prva faza rešavanja problema kanalizacije škola i drugih javnih objekata seoskih područja. Biološki prečišćivači bi preuzeli ulogu postojećih septičkih jama i time bi se smanjila cena prečišćavanja otpadnih voda, i otpadne vode bi bile prečišće do zadovoljavajućeg nivoa za ispuštanje u recepijent. Nije poznato da li je nešto urađeno na realizaciji ovog cilja.

„Lokalni program zaštite životne sredine 2015-2024“ predvideo je i da bude urađen Katastar zelenih površina. Na osnovu urađenog katastra zelenih površina moguće je utvrditi kvantitet i kvalitet zelenih površina što bi omogućilo kvalitetnije planiranje budućih zelenih površina. Pored toga, planirano je da bude uspostavljen savremeni sistem za polivanje koja bi dovela do kvalitetnijegodržavanja, smanjenja potrošnje vode, povećanja vitalnosti zelene površine što je od bitne važnosti za urbanu sredinu kao što je grad Kruševac. Ovaj specifični cilj je samo delimično realizovan.

Jedan od najvažnijih ekoloških zadataka kada je u pitanju Kruševac ali i čitav okrug je izgradnja Centra za odlaganje otpada u srnju na mestu sadašnje deponije. Određeni koraci su preduzeti ali dinamika nije u potpunosti ispoštovana.

Za smanjenje zagađenja vazduha i buke u užem gradskom jezgru planirano je regulisanje tranzitnog i stacionarnog saobraćaja u užoj gradskoj zoni. Ove probleme je trebalo rešiti izgradnjom kružnih tokova (što je urađeno), izgradnjom javne garaže (urađeno) ali je praksa pokazala da su potrebna i dodatna rešenja što je izazov za struku.

Važenje „Lokalnog  programa zaštite životne sredine  2015-2024“ ove godine ističe i treba očekivati da lokalna samouprava pokrene proceduru za usvajanje novog dokumenta istog tipa koji bi definisao pravce delovanja do 2034. ili 2035. godine.

Iznošenjem smeća nisu pokrivena samo tri zaseoka FOTO:  JKP “Kruševac”

Inače, pored „Lokalnog programa zaštite životne sredine 2015-2024“ Grad Kruševac ima još nekoliko važnih dokumenata koji tretiraju oblast zaštite životne sredine. To su, pre svih, „Lokalni plan upravljanja otpadom – Revizija za period 2016-2025“. Ovaj plan je bio nadogradnja tada važećeg „Lokalnog plana upravljanja otpadom“ donetog 2010. godine.

U izradi ovog dokumenta korišćene su, pored zakona, uredbi i pravilnika Republike Srbije, direktive Evropske unije koje se odnose na kvalitet vazduha, kvalitet voda, upravljanje otpadom, zaštitu prirode, kontrolu industrijskog zagađenja i upravljanje rizikom, hemikalije i GMO i upravljanje bukom.

Revizija Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Kruševca za period 2010-2020. godine („Službeni list grada Kruševca, broj 4/10) za period 2016-2025. godineje bila sasvim opravdana, jer je od trenutka njene izrade doneto čitav niz Zakona, Uredbi, Pravilnika, Strategija i Programa, koji regulišu ovu kompleksnu oblast.

Svi oni su doneti u okviru generalne politike da Srbija postane ravnopravni član EU i samim tim obaveza Srbije da nacionalno zakonodavstvo iz ove oblasti uskladi sa direktivama, odlukama i preporukama koje važe u EU.

Pored ova dva ključna dokumenta Grad Kruševac ima još nekoliko planova koji u sebi sadrže elemente zaštite životne sredine kao što su „Plan održive mobilnosti 2017-2030“ i  „Plan energetske efikasnosti 2019-2021“.  

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content