POLITIKA KAO PORODIČNI BIZNIS: Gde ja stadoh, ti produži!
Nasleđivanje političkih funkcija unutar porodica u Srbiji nije retkost i često se opisuje kao uspostavljanje „političkih dinastija“. Ovi primeri obuhvataju kako direktno preuzimanje liderskih pozicija, tako i postepeno uvođenje dece u visoke stranačke i državne strukture.
Jedan od najupečatljivijih primera političkih i funkcionerskih dinastija u Srbiji su Krkobabići. Jedan od osnivača i prvi predsednik Partije ujedinjenih penzionera (PUPS), sada Partije ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i penzionera Srbije – Solidarnost i Pravda, bio je Jovan Krkobabić. Dužnost predsednika je obavljao devet godina, do svoje 84. godine. Nakon Jovanove smrti rukovođenje strankom penzionera preuzeo je njegov sin Milan. Porodičnu tradiciju bavljenja politikom nastavlja i mlađani Stefan Krkobabić koji je sa 37 godina potpredsednik stranke penzionera (!!!), narodni poslanik i šef poslaničke grupe.
Ištvan Pastor je bio dugogodišnji predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Na toj funkciji proveo je 16 godina. Kada je preminuo, 2023. godine, na mestu predsednika nasledio ga je sin Pastor koji je i narodni poslanik u sedmom mandatu.
Stranka pravde i pomirenja osnovana je 2013. godine a prvi predsednik bio je Muarem Zukorlić. Na toj poziciji bio je do novembra 2021. godine kada je preminuo. Nakon smrti muftije Zukorlića rukovođenje Strankom pravde i pomirenja preuzeo je njegov najstariji sin Usame koji je 2024. godine izabran i za ministra bez portfelja u Vladi Srbije.
Dragan Marković Palma je 2004. godine osnovao stranku Jedinstvena Srbija koju je vodio do svoje smrti. Nakon toga prvi čovek stranke postao je Dalibor Marković Palma, Draganov sin. Dalibor formalno ima funkciju potpredsednika ali suštinski je prvi čovek Jedinstvene Srbije i nastavlja posao koji je obavljao njegov otac.
Familija vodi i Srpsku radikalnu stranku. Predsednik ove političke partije je Vojislav Šešelj dok je zamenik predsednika njegov sin Aleksandar koji je od 2017. do 2020. godine bio narodni poslanik.

Pre par godina na srpsku političku scenu ušetao je i Marko Milošević, unuk bivšeg predsednika Srbije i državne zajednice Srbije i Crne Gore Slobodana Miloševića. Milošević je od 2024. godine narodni poslanik u Skupštini Srbije i član predsedništva Socijalističke partije Srbije, stranke koju je osnovao i vodio njegov deda.
U nesigurne vode politike lagano ulazi i Luka Dačić, sin Ivice Dačića, aktuelnog ministra unutrašnjih poslova i predsednika SPS. Član je Glavnog odbora SPS-a. Njegovo pojavljivanje na stranačkim skupovima i u kampanjama (često uz oca) tumači se kao građenje političkog puta unutar partijske hijerarhije.
Sličnih primera gde deca nasleđuju roditelje na političkim funkcijama ima i na lokalnom nivou. Da li znate za neku političku (funkcionersku) dinastiju u Kruševcu i Rasinskom okrugu?
Naslovna ilustracija: AI