PROMOTIVNA KAMPANJA: “Čuvaj, štedi, ne rasipaj energiju”

Ministarstvo rudarstva i energetike i USAID projekat “Bolja energija”, uz podršku “EU u Srbiji” počinju kampanju “Čuvaj, štedi, ne rasipaj energiju”.

Ušteda energije podrazumeva odgovoran pristup i male svakodnevne promene navika kojim se energija značajno može uštedeti ali i smanjiti finansijski troškovi.

  • Od ukupne energije koju potroši jedno domaćinstavo, oko 60 odsto potroši se na grejanje, devet odsto na zagrevanje vode, šest odsto na kuvanje, pet odsto na klima uređaje, dok se ostalih 20 odsto potroši na ostale kućne uređaje i rasvetu. Od ovih ostalih, najveći potrošači su frižideri, zamrzivači i mašine za veš. Zbog toga pri kupovini kućnih uređaja, treba da obratite pažnju na njihov energetski razred, a posebno u slučajevima kod uređaja koji se svakodnevno koriste, jer se tako može ostvariti i do 50 odsto uštede energije. Pored toga, dodatne uštede se mogu ostvariti njihovim racionalnim i pravilnim korišćenjem.
  • Kada su u pitanju sijalice, preporuka je izgasiti ih u prostorijama u kojima se ne koriste i maksimalno korišćenje prirodnog svetla. Značajne uštede mogu se ostvariti zamenom običnih sijalica sa užarenim vlaknom LED sijalicama koje troše i 10 puta manje energije i traju višestruko duže.
  • Kuvajući u poklopljenoj posudi može se uštedeti do 20 odsto energije. Pri kuvanju treba koristiti posude koje su veličinom istovetne veličini grejne ploče i najekonomičnije kuvanje obavlja se u ekspres loncu kojim se vreme kuvanja i utrošenja električna energija smanjuju za dva do tri puta. Isključivanjem šporeta pre nego što je jelo gotovo može se uštedeti 10 odsto energije.
  • Bojleri troše oko 20 odsto ukupne električne energije ili oko 8 odsto ukupne energije u domaćinstvima. Najefikasniji način da se smanji nepotrebna potrošnja energije i kvarovi bojlera obezbeđuje se podešavanjem termostata bojlera na temperaturu zagrevanja vode do 60 stepeni. Racionalnom upotrebom protočnog bojlera u kuhinji može se uštedeti do 40 odsto energije.
  • Mašina za veš troši troši oko 10 odsto električne energije u domaćinstvima. U procesu pranja veša, oko 80 odsto električne energije potroši se na zagrevanje vode zbog čega se najznačajnije uštede postižu pranjem veša na nižim temperaturama, pri čemu današnji detedženti podjedanko uspešno otklanjaju nečistoće kao i na višim temperaturama. Mašinu za veš treba programirati da radi noću, u periodima niže tarife, jer je tada električna energija četiri puta jeftinija nego danju. Ukoliko je moguće, izbeći sušenje veša u sušilicama, već ga sušiti na vazduhu. Energetski je mnogo efikasnije pranje punog bubnja veša, nego dva pranja do pola napunjenog bubnja. Takođe, prilikom kupovine veš mašine voditi računa o energetskom razredujer se tako može uštedeti i do 50 odsto energije.
  • Temperaturu za čuvanje hrane u frižideru treba podesiti na najmanje 4 stepena (srednja pozicija), a u zamrzivaču na -18 stepeni. Svaki stepen niže temperatura povećava potrošnju električne energije za pet odsto.
  • Računarski monitor troši oko 50 odsto od ukupne električne energije koju troši ceo računar zbog čega je potrebno podesiti računar da nakon određenog vremena nekorišćenja se automatski uključi na „stand-by“ režim rada. Televizori, monitori i računari i kada su u „stand-by“ režimu rada troše preko 20 odsto ukupne električne energije koju inače troše u normalnom radu. Potrošnja energije u „stand-by“ režimu može da dostigne i do 6 odsto ukupne električne energije potrošene u domaćinstvu. Zbog toga je potrebno isključiti ove uređaje kada se ne koriste. Punjači za mobilne telefone, laptopove, digitalne kamere troše energiju i kada su uređaji napunjeni i kada su uključeni u utičnicu.

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content