РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ: План и концепт до краја јула

До краја јула требало би да јавности буду представљени Регионални план за управљање отпадом и концепт рада будућег Регионалног центра за управљање отпадом.

До краја јула очекује се представљање концепта Регионалног центра за одлагање отпада ФОТО: ЦИНК

Крајем октобра 2023. године министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, у оквиру билатералне сарадње са Немачком и Немачком развојном банком КФВ, потписао је Уговор о коришћењу средстава зајма и донације немачке државе, која су намењена за реализацији програма „Интегрисано управљање чврстим отпадом“ за градове Крушевац и Врање. Ова средства обезбеђују почетак реализације прве фазе у изградњи савремене регионалне депоније на локацији Срње, а планирано је да радови у овој фази буду завршени до краја 2026.године.

Међуопштински споразум о изградњи Регионалног центра за управљање отпадом потписан је још 2018. године док је септембра 2021. године године потписан споразум између КФВ банке, Града Крушевца, Министарства финансија и , Министарства грађевинасрства, саобраћаја и инфраструктуре и ЈКП „Крушевац“. То је био оквир за доношење трилатералног споразума који је је потписан крајем прошле године и који ближе дефинише обавезе ЈКП и локалне самоуправе и свих страна учесница у пројекту и Министарства финансија“, објашњава Олгица Несторовић, руководилац Регионалног центра за управљање отпадом.

Несторовићева каже да највећи део активности тренутно обавља консултантска фирма СЕТЕЦ.

Још увек се ради на уређењу институционалних оквира и прикупљању и изради техничке документације, практично техничким припремама. Они имају групу за техничку подршку и  за институционалну подршку и ради се на доношењу Регионалног плана за управљање отпадом. Пошто се ради о регионалном пројекту у којем учествују општине из Расинског управног округа  Александровац, Брус, Варварин и Ћићевац као и општина Блаце неопходно је урадити консултације.  Идеја је била да Центар покрива подручје саоко 200.000 становника да пројекат буде оптималан због трошкова и саме инвестиције. Консултантска фирма сад обавља раговоре са овим малим општинама и са ЈКП „Крушевац“. Ту се сагледава реално стање и траже се оптимална решења.

Након изградње Регионалног центра Ћићевац ће се решити проблема са одлагањем отпада

До краја јула очекујемо доношење Регионалног плана за управљање отпадом што ће бити полазна основа за даље активности које су предвиђене током реализације овог пројекта. Крајем јула би требало да се представи концепт Регионалног центра као и концепт за мање општине  посебно тамо где ће бити трансфер станице“, појашњава Несторовићева.  

Будући Регионални центар за управљање отпадом на локацији Срње, биће централно место за прикупљење и прераду отпада по савременим и еколошким међународним стандардима за територије Крушевца, Александровца, Варварина, Ћићевца, Бруса и Блаца. Уговор за Регионални центар је вредан 14,7 милиона евра, од чега ће 13.7 милиона бити инвестирано у прву фазу изградње објеката и набавку опреме за сакупљање отпада у Крушевцу, а милион евра је планирано за набавку опреме за прикупљање отпада у другим општинама.

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content