Uključiti predstavnike udruženja građana u Radnu grupu za izradu medijske strategije
Organizacije civilnog društva koje se bave slobodom izražavanja, informisanja, medija, položajem novinara i ostalim pitanjima važnim za informisanje građana, pozivaju Vladu Srbije da uključi predstavnike civilnog društva u Radnu grupu za izradu nove Strategije razvoja sistema javnog informisanja (medijska strategija).
Dokumenta koja su donele Vlada Srbije i Narodna Skupština ukazuju na važnost i razloge za uključivanje civilnog društva u izrade strateških dokumenata. Medijska strategija koja obuhvata objektivno, tačno i blagovremeno informisanje, kao i učešće građana u definisanju javnog interesa ima izuzetnu važnost za građane i građanke Srbije. Bez učešća civilnog društva, interesi građana, najvažnije ciljne grupe prilikom definisanja strategije, ne mogu biti adekvatno zastupljeni.
Smernice za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja odluka, donete zaključkom Vlade 26. avgusta 2014. godine definišu uključivanje organizacija kao „viši nivo dvosmernog procesa putem koga su predstavnici organizacija civilnog društva aktivno uključeni u proces izrade propisa (npr. članstvo u radnim grupama za izradu propisa)”. Takođe, Smernice naglašavaju: “Da bi se obezbedila delotvornost, efikasnost i ekonomičnost, učešće organizacija civilnog društva trebalo bi obezbediti u vreme i na način kada postoji realna mogućnost uticaja na nacrte, odnosno predloge propisa, dakle u ranoj fazi njihove izrade, kada su sve mogućnosti za njihove izmene i dopune još uvek otvorene. U postupku izrade nacrta, odnosno predloga propisa, stručnjaci kao predstavnici organizacija civilnog društva mogu biti imenovani za članove radnih grupa u skladu sa važećim propisima ili na osnovu javnog poziva.”
Zakon o planskom sistemu, donet 19. aprila ove godine, utvrđuje načelo javnosti i partnerstva „koje podrazumeva da se javne politike utvrđuju u okviru transparentnog i konsultativnog procesa, odnosno da se tokom izrade i sprovođenja planskih dokumenata, kao i analize efekata i vrednovanja učinaka javnih politika, sprovodi transparentan proces konsultacija sa svim zainteresovanim stranama i ciljnim grupama, uključujući i udruženja i druge organizacije civilnog društva, naučno-istraživačke i druge organizacije, vodeći računa da se omogući ostvarivanje pojedinačnih pravnih i drugih interesa svih zainteresovanih strana i ciljnih grupa, uz istovremenu zaštitu javnog interesa”.
Organizacije civilnog društva pozdravljaju otvorenost Vlade Srbije za uključivanje novinarskih i medijskih udruženja u sastav radne grupe za izradu strategije. Imajući u vidu važnost učešća građana kao krajnjih korisnika medijskih sadržaja, nadamo se da će Vlada Srbije, kao i novinarska i medijska udruženja, podržati uključivanje predstavnika organizacija na samom početku izrade ove strategije.
Potpisnici:
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP)
Beogradski centar za ljudska prava
Beogradski fond za političku izuzetnost
Centar za demokratiju i razvoj juga Srbije
Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK
Centar za istraživanje javnih politika
Centar za kriznu politiku i reagovanje
Društvo za obrazovanje odraslih
Edukativni centar TIM
Fondacija Centar za demokratiju
Građanska akcija Pančevo
Građanska čitaonica Evropa Bor
Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji
Komitet pravnika za ljudska prava- Yucom
Kuća ljudskih prava i demokratije Beograd
Medijski istraživački centar – Niš
Nacionalna koalicija za decentralizaciju
NVO Nova naša reč
Odbor za ljudska prava Leskovac
Partneri za demokratske promene Srbija
Podrinjski Anti-Korupcijski Tim
Romski centar za demokratiju Bujanovac Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda
Šumadijski centar za građanski aktivizam Res publica Transparentnost Srbija
Udruženje distrofičara Južnobačkog okruga
UG Centar gradjanskih vrednosti
Beograd, 5. Jul 2018. godine
Comments are closed.