ЗАЈЕДНИЧКИ ПРОЈЕКАТ ЦИНК-А И ДОК-А: За бољу медијску писменост младих из руралних средина

Центар за истраживачко новинарство Крушевац – ЦИНК и Дреновачки омладински клуб (ДОК) представили су пројекат  „За бољу медијску писменост младих из руралних средина и припадница/припадника рањивих група“ који ће заједнички реализовати.

Пројекат „За бољу медијску писменост младих из руралних средина и припадница/припадника рањивих група“ се реализује у периоду од 1. јуна 2024. године до 31. марта 2025. године у оквиру регионалног пројекта „Наши медији“ који у Србији спроводи Новосадска новинарска школа а финансијски подржава Европска унија.

Центар за истраживачко новинарство – ЦИНК и Дреновачки омладински клуб – ДОК представили су нови заједнички пројекат ФОТО: ЦИНК

Циљ пројекта је јачање медијске писмености као и препознавање професионалног и одговорног новинарства код младих из руралних средина и припадника/припадница рањивих група из Расинског и Поморавског округа.

Ово је први пут да заједнички радимо један пројекат са Дреновачким омладинским клубом и верујем да ће сарадња бити успешна. Наш пројекат је један од четири изабрана на позиву Новосадске новинарске школе и јако смо поносни због тога јер  је конкуренција била велика. Ми смо у прошлости већ реализовали пројекте који се баве медијском писменошћу али је ово нешто другачија прича јер ће акценат бити на младима из сеоских средина из Града Крушевца и општина Ћићевац, Варварин и Параћин“, казао је Славиша Миленковић, председник ЦИНК-а.

Дреновачки омладински клуб је  младо удружење, основано почетком 2022. године.

Када смо планирали овај пројекат неки повод и основа су биле ствари које смо већ радили у општини Параћин као и истраживања КОМС-а. Према „Алтернативном извештају“ из 2023. године изложеност младих дигиталном насиљу се драстично повећала. Од 40% 2022. године повећао се на 47% што значи да је свака друга млада особа изложена дигиталном насиљу. Ако у кући имате два тинејџера значи да је један изложен дигиталном насиљу. Овај пројекат се бави оснаживањем младих и то је јако важно јер радимо у руралним срединама где имају другачије садржаје него у урбаним срединама“, истакао је Никола Богојевић из ДОК-а.

Као део пројектних активности биће спроведено истраживање ставова младих из руралних средина и реализовано шест радионица у исто толико основних школа са сеоског подручја. Поред тога биће организована и обука за младе који желе да се баве новинарским послом. Посебна пажња биће посвећена припадницима и припадницама друштвено рањивих група. За њих ће бити организована дебата на којој ће моћи да дају своје виђење рада локалних медија на овом подручју и упуте одговарајуће предлоге и сугестије.

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content