ЗАШТИТА ЈЕЗЕРА ЋЕЛИЈЕ: До краја године завршетак радова на постројењу за пречишћавање отпадних вода

Са представницима ЈКП „Водовод“ разговарали смо о томе које мере се предузимају да се заштити акумулација Ћелије.

Када ће, коначно, бити решен проблем испуштања отпадних вода из Бруса и Блаца у језеро Ћелије?

Изградња Постројења за пречишћавање отпадних вода у Општинама Брус и Блаце започета је 28.11.2022. године. Циљ пројекта је развој система за прикупљање и пречишћавање отпадних вода у општинама Брус и Блаце, где постројења за пречишћавање отпадних вода, или не раде (Блаце), или не постоје (Брус). Пројекат укључује рехабилитацију и проширење постојећих система за прикупљање отпадних вода, као и изградњу нових Постројења за пречишћавање отпадних вода за општине Брус и Блаце.

  У летњим периодима је ток реке Блаташнице веома низак, и претвара корито реке у отворену канализацију, што уједно ствара проблеме са непријатним мирисом у околини и самим тим додатно оптерећује воду у језеру Ћелије.

Реализацијом пројекта унапређује се заштита река Блаташнице и Расине, и веома важне акумулације Ћелије, јединог изворишта водоснабдевања града Крушевца, и околних општина Расинског округа.

Пројекат који обухвата радове на изградњи постројења за насеља Брус и Блаце, финансира се средствима Европске уније, и Републике Србије, посредством Министарства финансија као наручиоца за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, као крајњег корисника.

Извођач радова је конзорцијум који чине: Ferrmont A.C. из Словачке, Ferrmontsro, из Београда и Lotex Group doo,из Београда. Стручни надзор обавља SUEZ Safage d.o.o.

Планираном динамиком, завршетак радова на  Постројењуза пречишћавање отпадних вода на реци Блаташници очекује се до краја 2024. године.

Неколико месеци касније,половином 2025. године, очекује се завршетак радова на Постројењу за пречишчавање отпадних вода на реци Расини, истиче Томислав Петровић, руководилац Службе одржавања бране Ћелије

Шта се све предузима да се спречи загађивање језера од загађивача (кампера, власника викендица, пољопривредника…)?

Служба одржавања бране Ћелије, у оквиру својих радних активности, позивајући се на Закон о водама Републике Србије, Правилник о начину одређивања и одржавања зона санитарне заштите изворишта водоснабдевања, и Елаборат о зонама санитарне заштите изворишта водоснабдевања акумулације Ћелије, реагује на све уочене деструкције водног тела и приобаља и преузима неопходне мере за њихово отклањање.

По формирању акумулације, прва фаза заштите односила се на територију непосредне и уже зоне санитарне заштите, и обухватала је следеће активности:

Zlatarski basen akumulacije Ćelije FOTO: JKP “Vodovod” Kruševac
  • Израда заштитне ограде на територији Водозахватног басена,
  • Видно обележавање уже зоне санитарне заштите,
  • Одвођење атмосферских вода са саобраћајнице Крушевац-Брус на делу који пролази поред непосредне зоне заштите,
  • Заштита од аерозагађења постављањем зеленог појаса између саобраћајнице и акумулације поред зоне непосредне заштите,
  • Обезбеђење критичних места на саобраћајници Крушевац-Брус, на мостовима и приступним путевима акумулације.

Како претходних година, тако и ове, ЈКП „Водовод – Крушевац“ организовао је десетине акција прикупљања комуналног отпада са водног тела и приобаља, током којих је уклоњено више десетина хиљада врећа отпада.

О свим уоченим недозвољеним активностима на територији акумулације Ћелије, обавештавају се (писмено/усмено), инспекцијске службе општине Брус, и града Крушевца, које спроводе мере из својих надлежности (уклањање нелегалних објеката, прослеђивање пријава…).

„Правилником о начину одређивања и одржавања зона санитарне заштите изворишта водоснабдевања“ дефинисане су недозвољене активности на водним телима и приобаљу. Зону санитарне заштите изворишта чине површинска и подповршинска област слива и одређује се проценом утицаја насталих услед активности на сливу и зависи од хидрогеолошких карактеристика слива, врсте изворишта и његовог окружења, количине воде која се захвата из изворишта и других чинилаца који утичу на издашност изворишта и природни састав воде на изворишту.

Зона I акумулације површинске воде обухвата језеро из кога се захвата вода за јавно водоснабдевање, укључујући врх преградног објекта ако је акумулација вештачка и приобално подручје акумулације чија ширина износи 10 m у хоризонталној пројекцији од нивоа воде при највишем нивоу воде у језеру.Зона I акумулације површинске воде обухвата и надземну притоку дуж целог тока и подручје са обе стране притоке чија ширина износи најмање 10 m у хоризонталној пројекцији мерено од нивоа воде при водостају притоке који се јавља једном у 10 година.

У зони I не могу се градити или употребљавати објекти и постројења, користити земљиште или вршити друге делатности, ако то угрожава здравствену исправност воде на изворишту, и то: изградња или употреба објеката и постројења, коришћење земљишта или вршење друге делатности, постављање уређаја, складиштење опреме и обављање делатности који нису у функцији водоснабдевања; кретање возила која су у функцији водоснабдевања ван за то припремљених саобраћајница, прилаз возилима на моторни погон која нису у функцији водоснабдевања, коришћење пловила на моторни погон, одржавање спортова на води и купање људи и животиња; напајање стоке; узгајање рибе ради комерцијалног изловљавања, објашњава Томислав Петровић, руководилац Службе одржавања бране Ћелије.

 

 

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content