ЦИНК СУМИРАО РЕЗУЛТАТЕ: За квалитетније извештавање о рањивим групама
Центар за истраживачко новинарство Крушевац представио је резултате пројекта „Подизање капацитета локалних медија за извештавање о припадницима и припадницама друштвено осетљивих група“ који је реализован уз подршку Министарства информисања и телекомуникација.
ЦИНК је овај пројекат добио на конкурсу за суфинансирање проjеката стручне едукације, унапређења професионалних и етичких стандарда и истраживања у области јавног информисања који је почетком године расписало Министарство информисања и телекомуникација.
„Циљ пројекта било је јачање стручних капацитета и етичких стандарда новинара и новинарки локалних медија за извештавање о припадницима и припадницама друштвено осетљивих група – деце, националних и етничких мањина, ЛГБТ+ особа, особа са инвалидитетом, старих особа…Позиви су били упућени колегиницама и колегама из Централне Србије а одзив је био солидан јер смо, поред Крушевца, имали учеснике и учеснице из Алексинца, Дољевца, Крагујевца и Параћина. Основни проблем локалних медија је што имају јако мало кадрова и зато им је тешко да одвоје два или три дана за стручно усавршавање“, истакла је на конференцији за новинаре Славица Томић, менаџерка пројекта.
На скупу је учествовало седморо предавачица и предавача. Дописница агенције БЕТА Јелена Божовић говорила је о извештавању локалних медија о осетљивим групама и познавању и поштовању Кодекса новинара Србије. Новинарка портала Одјек Данијела Павловић одржала је предавање о значају улоге медија у превенцији говора мржње док је Туркијан Реџепи, уредник портала Рома Ворлд из Ниша, истакао бројне примере стереотипног извештавања о Ромима и Ромкињама.
Дарија Стјепић, новинарка Новосадске новинарске школе, објаснила је који су етички стандарди у извештавању о старијим особама и осбама са инвалидитетом док је њена колегиница Марина Грња Клаић причала о извештавању о женама и ЛГБТ популацији. Тедора Коледин, новинарка портала Фејк Њуз Трагач, подсетила је на примере добре и лоше праксе у извештавању о деци и припадницима националних мањина док је новинарка и активисткиња Снежана Јаковљевић из Удружења жена „Пешчаник“ анализирала сарадњу цивилног сектора и локалних медија у Крушевцу и околини.
„Овим семинаром смо наставили низ догађаја које организујемо а којима се бавимо друштвено рањивим групама. У наредним месецима очекују нас још два пројекта у којима ће у фокусу бити друштвено рањиве групе и верујем да ћемо њиховом реализацијом допринети бољој видљивости и квалитетнијем извештавању о овим групама“, истакао је Славиша Миленковић, председник Управног одбора Центра за истраживачко новинарство Крушевац – ЦИНК.
Comments are closed.