DA LI TREBA DA BRINEMO?: Voda iz Ćelija još 180 godina!

Voda je strateški resurs zbog čega su mnogi građani zabrinuti da li ćemo je imati dovoljno u decenijama koje su pred nama.

Još koliko godina će Kruševljani moći da računaju na snabdevanje kvalitetnom vodom iz jezera Ćelije?

Opštim Vodoprivrednim rešenjem sliva Velike Morave formirana je akumulacija Ćelije sa istoimenom branom na reci Rasini. Akumulacija je višenamenska i služi za: zadržavanje nanosa, odbranu od poplava, navodnjavanje, oplemenjivanje malih voda, snabdevanje stanovništva i industrije vodom i,u perspektivi, proizvodnju električne energije.

Zapremina akumulacije Ćelije pri koti maksimalnog uspora (284,00 m.n.m.) iznosi 68×106m3. Formiranjem akumulacije Ćelije definisane su karakteristične zone akumulacionog prostora. Prostor za prihvat nanosa je zapremine 20×106m3. Prognozirana je produkcija erozionog nanosa sa teritorije sliva u iznosu od 420000m3/godišnje, što bi omogućilo radni vek akumulacije nepunih pedeset godina.

Tokom 2017. i 2018. godine, izvršena su dva merenja zasutosti nanosom akumulacije Ćelije. Rezultati istraživanja ukazuju da je prostor akumulacije namenjen za prihvat nanosa (do kote normalnog uspora 277.00 m.n.m.) zasut količinom nanosa zapremine 3.3×106m3, gotovo pet puta manjom količinom od prognozirane u početnoj eksploatacionoj fazi.

Odgovornim upravljanjem od strane Službe za održavanje brane Ćelije, pre svega primenom specifičnog dispečerskog plana regulacije nivoa vode u akumulaciji, do  Vodozahvatnog basena dospela je mala količina nanosa, čime je znatno produžen radni vek akumulacije Ćelije.

Ukoliko se dosadašnji trend zasipanja nanosom nastavi istom dinamikom, bez značajnijih antropogenih ili prirodnih negativnih uticaja, možemo da računamo na višenamensku akumulaciju Ćelije, kao izvorište vodosnabdevanja, još najmanje 180 narednih godina, objašnjava Tomislav Petrović, rukovodilac Službe održavanja brane Ćelije.

Koje su najveće opasnosti po vodozahvat Ćelije?

Pored antropogenih negativnih uticaja, osnovni faktori koji determinišu radni vek izvorišta vodosnabdevanja su svakako vodoizdašnost slivnog područja, i zasutost nanosom.

Slivno područje akumulacije Ćelije ima površinu od 598 km2. U periodu formiranja višenamenske akumulacije prosečan doticaj u akumulaciju iznosio je 5,6m3/s. U prethodnih tridesetak godina primetan je pad vodoizdašnosti sa teritorije sliva. Imajući u vidu da naše potrebe za vodom, koje se sastoje iz prosleđivanja Fabrici za preradu vode u Majdevu (prosečno 0,4m3/s), i podmirivanja Minimalnog garantovanog protoka u reku Rasinu ( 0,56 m3/s), iznose ≈1,0 m3/s, možemo zaključiti da će prosečan doticaj u akumulaciju (4,9 m3/s), imajući u vidu blago smanjenje vodoizdašnosti poslednjih godina, u potpunosti zadovoljiti buduće količinske potrebe, dodaje Tomislav Petrović.

U kojoj meri klimatske promene (visoke temperature, slabiji dotokvode..) utiču na stanje vodozahvata Ćelije i rad Fabrike vode?

Zbog svojih prirodnih karakteristika, kao što su dubina i nadmorska visina, u budućnosti se ne očekuju značajne promene u kvalitetu vode u akumulaciji. Međutim, klimatske promene mogu uticati na stanje akumulacije. JKP „Vodovod – Kruševac“ aktivno prati kvalitet vode i sprovodi mere za unapređenje tehnologije kako bi osigurao visok kvalitet prečišćene vode u Fabrici vode za piće u Majdevu.

Jezero Ćelije
Jezero Ćelije

Uveliko radi na tome da se dogradi tehnološki postupak prerade i proizvodnje vode za piće u Fabrici u Majdevu. Na osnovu analiza kvaliteta sirove vode iz akumulacije, koje su rađene unazad više godina, urađena je Studija kojom se planira u tehnološkom postupku uvođenje predozonizacije, a na kraju postupka filtriranje na aktivnom uglju. U narednom periodu radiće se kompletna tehnička dokumentacija kako bi se u nekom optimalnom roku došlo do izvođenja radova.  Ovim izuzetno značajnim zahvatom u Fabrici vode u Majdevu obezbedilo bi se održavanje kvalitetne vode za piće i u sadašnjem trenutku tako i dugoročno, objašnjavaju Saša Antić, Izvršni direktor za proizvodnju vode za piće, preradu otpadne vode i sanitarnu zaštitu i diplomirani inženjer Ljubomir Banović.

Da li Kruševljani koriste vodu koja je po standardima EU?

Naravno da Kruševljani koriste vodu koja odgovara standardima Evropske Unije, koji su vrlo rigorozni i koje mi pratimo dugi niz godina.Po tim standardima, voda iz našeg sistema je sto posto hemijski i mikrobiološki ispravna, uverava nas Snežana Mitrović, rukovodilac Službe za hemijsku kontrolu vode.

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content