KAKVA JE PERSPEKTIVA SOCIJALNOG PREDUZETNIŠTVA?: Neophodna pomoć lokalnih samouprava

U Kruševcu je održan 3. Mini-sajam socijalnog preduzetništva koji je okupio 14 izlagača iz Kruševca i okoline i Beograda.

Ove godine na sajmu je učestvovalo 14 izlagača FOTO: CINK

 “Ovde su uglavnom preduzeća koja okupljaju pripadnike socijalno ugroženih grupa i udruženja osoba koje imaju određenu vrstu invaliditeta, a cilj je da ponovo pokažemo javnosti čime se ove organizacije bave, šta proizvode. Takođe, važno nam je da kroz ove aktivnosti pokrenemo i priču o tome šta je potrebno da ova proizvodnja postane ozbiljnija, da postane održiva, da se unaprede kapaciteti sa kojima bi danas ovde prisutne organizacije mogle da pregovaraju sa potencijalnim kupcima iz javnog i poslovnog sektora i da nađu poslovne angažmane za prodaju svojih proizvoda”, rekao je na otvaranju Mini-sajma Nenad Krstić, predsednik Udruženja građana “Evrokontakt”.

Po tradiciji, u sklopu mini-sajma održan je i okrugli sto čija je ovogodišnja tema bila “Kupujmo odgovorno – kupujmo od socijalnih preduzeća”.

Otvarajući okrugli sto Nenad Krstić je naglasio kako se kasni sa primenom Zakona o socijalnom preduzetništvu te da je broj registrovanih socijalnih preduzeća još uvek jako mali.

Mnogi se pitaju šta dobijaju time što će se registrovati? Pa dobiće mogućnost da u dogledno vreme konkurišu za sredstva Evropske unije za razvoj socijalnog preduzetništva. Problem je i na lokalu jer još uvek nemamo nijednu lokalnu samoupravu koja je napravila sistemski set mera kojim bi podržala razvoj socijalnih preduzeća”, objasnio je Krstić.

Ivanka Stamenović iz beogradskog udruženja “Ekobag” govorila je o svom iskustvu u radu i preprekama na koje je nailazila.

Učesnici okruglog stola organizovanog u okviru mini sajma socijalnog preduzetništva FOTO: CINK

Ekobag” je prvo ekološko socijalno preduzeće u Srbiji, bavimo se reciklažom bilborda, podijum itisona, tekstila, a od nedavno i jedara od jedrlica. Trenutno imamo angažovane tri žene, korona nas je dosta vratila nazad, dve godine nije bilo moguće raditi, jer mi pravimo proizvode konferencijskog tipa, neophodno za razne radionice, seminare, poput fascikli, torbi za laptopove i slično. Mnogo bolju saradnju imamo sa stranim kompanijama i bankama koje znaju šta žele. Naše neće ni da odgovore na mejlove. Ono što je bitno je da znate šta radite id a znate svoju ciljnu grupu. Nema uspeha preko noći. Važna je uloga lokalnih samouprava koje bi trebalo da nude proizvode socijalnih preduzeća al ii da ih izuzmu od tendera”, kazala je Stamenovićeva.

Ivana Stamenović smatra da se u Srbiji jako malo zna o socijalnom preduzetništvu, posebno u manjim mestima. Zato se zalaže za promociju ovog vida poslovanja u malim gradovima.

Sajam je organizovan u okviru projekta „Kupujmo odgovorno u Kruševcu“, koji Udruženje „Evrokontakt“ realizuje kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansiraju Evropska unija i Grad Kruševac, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.

Ovaj tekst je objavljen u okviru projekta „Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2)“ koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost udruženja ”Evrokontakt” i nužno ne izražava stavove Evropske unije (EU) niti Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).”

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content