КРУШЕВАЦ НЕМА ДОВОЉНО ЗЕЛЕНИХ ПОВРШИНА: Како спречити крађу цвећа?

Крушевац нема довољно зелених површина по веропским стандардима а и оно мало што има угрожавају несавесни грађани.

Према подацима из 2015. године Крушевац има 12,5 квадрата зелених површина по становнику што је далеко од европског стандарда који предвиђа 70 квадрата по једној особи.

Крушевац има шест пута мање зелених површина на једног становника у односу на европске стандарде ФОТО: ЦИНК – С. Миленковић

Тај податак ми није познат али морам рећи да ми чинимо све што је могуће да у граду што више цвећа и траве. Недавно смо сређивали површину код цркве у касарни. Све што радимо је по пројектима које нам доставља Дирекција за урбанизам и изградњу града“, истиче Славица Маринковић, руководилац Стаклене баште ЈКП „Крушевац“.  

Најчешћи проблеми са којима се суочавају у ЈКП „Крушевац“ задужени за зелене површине су крађа цвећа, формирање пешачких стаза по зеленим површинама као и некултура грађана – власника паса.

Највише се краде цвеће тако да на годишњем нивоу заменимо и по 30 саксија са цвећем. У граду имамо распоређено укупно 520 саксија, 60 ћупова, 60 жардињера на висећем зиду и три пирамиде. На висећем зиду, у близини Костурнице, сваке недеље нам нестану по две до три жардињере. Узимају их несавесни грађани“.

Славица Маринковић као посебан проблем апострофира све већи број паса који врше нужду по зеленим површинама и цвећу.

Врше нужду где стигну а наши радници те површине морају да плеве и окопавају. Једино решење је да се власници паса придржавају правила и буду савесни. Сада су по граду постављене и кесе које могу да користе. Један од стандардних проблема у одржавању паркова је чување имобилијара. Хулигани, најчешће ноћу, ломе талпе на клупама, љуљашке, тобогане. Све што је поломљено, уништено мора да се замени а то има своју цену“, додаје Маринковићева.

Крушевцу је потребно више паркова и зелених површина

Ове године радницима и стручњацима ЈКП „Крушевац“ велики проблем у одржавању зелених површина представљају и изузетно високе температуре.

Имамо 800 комада ружа-стаблашица на Бруском путу које треба заливати и одржавати. Ту су и велике зелене површине, 160.000 комада цветног расада. Зато нам фале заливни системи. То би нам знатно олакшало посао јер би смањили ноћно заливање. Имамо пример на Багдали. Овакав систем постоји тамо где су минијатуре док га у другим деловима парка немамо. Разлика је евидентна“, додаје Славица Маринковић.

Поред заливних система ЈКП „Крушевац“ недостају и радници за рад на одржавању радних површина. Мало је људи који желе да раде овај посао јер је физички напоран а већина времена се проводи на отвореном, на високим температурама.

Поносни смо јер Стаклена башта годишње испоручи око 300.000 комада расада. Све цвеће у граду је произведено код нас, од семенке до цвета. Једно смо од ретких зеленила које то још увек ради. Други преузимају биљке и саднице од расадничара“, потенцира Славица Маринковић, руководилац Стаклене баште ЈКП „Крушевац“.

Најчешће у пролеће медијима се често обраћају грађани који се буне због орезивања стабала.

Дрвеће мора да се орезује јер би угрожавало саобраћај, зграде које се налазе у близини и грађане који ту пролазе. Одстрањују се суве гране и укљањају сува стабла која су ризична“, појашњава Славица Маринковић.  

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content