Локални избори у већини градова и општина у Србији, одржани 17. децембра 2023. године, донели су у већини случајева победу листе Српске напредне странке и њених партнера али и промену односа снага у локалним парламентима.
Наиме, локалне изборе 2024. године, неке опозиционе странке су бојкотовале што је за резултат имало симболичну заступљеност опозиционих одборника у локалним скупштинама. Након избора 2023. године опозиција има већи број одборника али је њен утицај на доношење одлука и даље мали.
Каква је ситуација у Расинском округу? Како опозиција види рад локалних скупштина? О томе смо разговарали са одборницима опозиције а серијал текстова почињемо причом из Ћићевца.
Локални парламент у Ћићевцу је конституисан 22. јануара 2024. године и има 25 одборника. Након децембарских избора листа окупљена око Српске напредне странке “Александар Вучић – Ћићевац не сме да стане” освојила је 16 мандата, коалиција “Србија против насиља” осам и коалиција “Ивица Дачић – Премијер Србије” једног одборника. Владајућу већину чине коалиције окупљене око Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије, док су у опозицији одборници окупљени око листе “Србија против насиља” односно чланови Народног покрета Србије (НПС).
„Скупштина општине Ћићевац функционише, претпостављам, као и све друге у Србији, где коалиција Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије имају већину. Није било промена у односу снага, ни пребега. Коалиција на власти делује као компактна целина која гласа за одлуке које се доносе негде другде, а не у Ћићевцу. На пример, донела је одлуку да 52 милиона динара уложи у реконструкцију Трга младих и у уређивање школског дворишта у Плочнику, а да то нису приоритети у нашој општини“, истиче Ненад Јовановић, шеф одборничке групе НПС у Ћићевцу и додаје.
„Већина је, такође, донела и одлуку да се просек за општинске студентске стипендије подигне са 8 на 8,5, иако је тај просек био толики од увођења те одлуке. Студенти тренутно нису омиљени део становништва актуелне власти, па су решили да им то покажу на овај начин. Власт није прихватила ниједан предлог опозиције, осим усменог предлога да се ода почаст жртвама после трагедије у Новом Саду минутом ћутања“.
Као посебан куриозитет Јовановић истиче чињеницу да су опозициони одборници у претходних годину дана поставили више од 60 одборничких питања а да нису добили ниједан одговор!
„Односи између већине и опозиције су на нивоу техничке сарадње. Не постоји политичка спремност владајуће коалиције да се било који проблем заједнички решава и да се било каква позитивна иницијатива опозиције прихвати. Штавише власт, готово по правилу, не реагује ни на какве критике, не даје никаква објашњења, већ сачека да одборници опозиције кажу шта имају, а онда одборници власти без поговора гласају за доношење одлуке. Опозиција је поднела предлоге да се донесу две одлуке, али такви предлози нису добили већину при гласању“, закључује Ненад Јовановић, шеф опозиционе одборничке групе у Скупштини општине Ћићевац.