Збор грађана се може сазвати за месну заједницу, део месне заједнице, насеље или део насеља а за пуноважан рад Збора потребно је да истом присуствује најмање 10% бирача са подручја за које је збор сазван.
На предлог студената грађани широм Србије, па тако и Крушевца, започели су организовање народних зборова. До сада је одржано неколико скупова а из извештаја је јасно да се још увек тражи оптимални модел рада.
Збор грађана, иначе, није нови начин организовања и активизма. У Статуту Града Крушевца јасно су прецизирани услови како се организују и раде зборови грађана.
У Члану 15 Статута Града Крушевца се наводи:
“Грађани који имају бирачко право и пребивалиште на територији Града управљају пословима Града путем грађанске иницијативе, збора грађана, референдумом и преко својих представника у Скупштини града.”
Одељак 5 Статута Града Крушевца дефинише “Непосредно учешће грађана у вршењу послова власти”.
Члан 65. каже:
“Грађани који имају бирачко право и пребивалиште на територији града Крушевца непосредно учествују у вршењу послова Града : грађанском иницијативом, на збору грађана и референдумом.”
Комплетан Члан 74. посвећен је Збору грађана. Ево како гласи овај члан.
“Збор грађана расправља и даје предлоге о питањима из надлежности органа Града.
Збор грађана се може сазвати за месну заједницу, део месне заједнице, насеље или део насеља.
Збор грађана може сазвати председник Скупштине града, Градско веће, најмање пет одборника и надлежни орган месне заједнице.
За пуноважан рад Збора потребно је да истом присуствује најмање 10% бирача са подручја за које је збор сазван.
Збор грађана већином гласова присутних усваја захтеве и предлоге и упућује их Скупштини и другим органима и службама Града.
Органи и службе Града дужни су да у року од 60 дана од одржавања збора грађана, размотре захтеве и предлоге грађана и о њима заузму став односно донесу одговарајућу
Одлуку или меру и о томе обавесте грађане.”
За развој директне демократије на локалном нивоу од изузетног су значаја и Грађанске иницијативе.
У Члану 66. Статута Града Крушевца се јасно наводи:
“На начин утврђен Законом и овим Статутом грађани имају право да путем грађанске иницијативе предлажу Скупштини града доношење аката којима ће се уредити одређено питање из надлежности града: промену Статута или других аката; расписивање референдума о одређеним питањима као и да подносе друге предлоге засноване на закону.
О предлогу из претходног става Скупштина је дужна да одржи расправу и да достави образложен одговор грађанима у року од 60 дана, од добијања предлога.
Потребан број потписа за покретање грађанске иницијативе износи 5% од укупног броја грађана са бирачким правом.
Градска управа је дужна да на интернет презентацији Града односно на други примерен начин обавести јавност да је отпочео рад на припреми прописа које доноси Скупштина града”.