MALA ŠKOLA DEMOKRATIJE: Zborovi građana

0

Zbor građana se može sazvati za mesnu zajednicu, deo mesne zajednice, naselje ili deo naselja a za punovažan rad Zbora potrebno je da istom prisustvuje najmanje 10% birača sa područja za koje je zbor sazvan.

Na predlog studenata građani širom Srbije, pa tako i Kruševca, započeli su organizovanje narodnih zborova. Do sada je održano nekoliko skupova a iz izveštaja je jasno da se još uvek traži optimalni model rada.

Zbor građana, inače, nije novi način organizovanja i aktivizma. U Statutu Grada Kruševca jasno su precizirani uslovi kako se organizuju i rade zborovi građana.

U Članu 15 Statuta Grada Kruševca se navodi:

“Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji Grada upravljaju poslovima Grada putem građanske inicijative, zbora građana, referendumom i preko svojih predstavnika u Skupštini grada.”

Odeljak 5 Statuta Grada Kruševca definiše “Neposredno učešće građana u vršenju poslova vlasti”.

Član 65. kaže:

“Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji grada Kruševca neposredno učestvuju u vršenju poslova Grada : građanskom inicijativom, na zboru građana i referendumom.”

Kompletan Član 74. posvećen je Zboru građana. Evo kako glasi ovaj član.

“Zbor građana raspravlja i daje predloge o pitanjima iz nadležnosti organa Grada.

Zbor građana se može sazvati za mesnu zajednicu, deo mesne zajednice, naselje ili deo naselja.

Zbor građana može sazvati predsednik Skupštine grada, Gradsko veće, najmanje pet odbornika i nadležni organ mesne zajednice.

Za punovažan rad Zbora potrebno je da istom prisustvuje najmanje 10% birača sa područja za koje je zbor sazvan.

Zbor građana većinom glasova prisutnih usvaja zahteve i predloge i upućuje ih Skupštini i drugim organima i službama Grada.

Organi i službe Grada dužni su da u roku od 60 dana od održavanja zbora građana, razmotre zahteve i predloge građana i o njima zauzmu stav odnosno donesu odgovarajuću

Odluku ili meru i o tome obaveste građane.”

Za razvoj direktne demokratije na lokalnom nivou od izuzetnog su značaja i Građanske inicijative.

U Članu 66. Statuta Grada Kruševca se jasno navodi:

“Na način utvrđen Zakonom i ovim Statutom građani imaju pravo da putem građanske inicijative predlažu Skupštini grada donošenje akata kojima će se urediti određeno pitanje iz nadležnosti grada: promenu Statuta ili drugih akata; raspisivanje referenduma o određenim pitanjima kao i da podnose druge predloge zasnovane na zakonu.

O predlogu iz prethodnog stava Skupština je dužna da održi raspravu i da dostavi obrazložen odgovor građanima u roku od 60 dana, od dobijanja predloga.

Potreban broj potpisa za pokretanje građanske inicijative iznosi 5% od ukupnog broja građana sa biračkim pravom.

Gradska uprava je dužna da na internet prezentaciji Grada odnosno na drugi primeren način obavesti javnost da je otpočeo rad na pripremi propisa koje donosi Skupština grada”.

 

 

 

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.