ОСОБАМА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ ПОТРЕБНЕ НОВЕ УСЛУГЕ: Потребе велике а пара мало

0

Да би се подигао квалитет живота особа са инвалидитетом Град Крушевац и институције мораће у наредних неколико година да уведу читав низ нових услуга намењених овој популацији.

Замислите да особа са инвалидитетом мора више пута да се сели – из свог стана у становање уз подршку за младе, па затим у специјализовано смештај за особе са тежим физичким ограничењима, да би на крају завршила у дому за старе. Свака од ових промена захтева прилагођавање новим људима, новим окружењима, што може бити исцрпљујуће и емоционално изазовно“, истиче Лидија Милановић, консултанткиња за питања социјалне заштите.

Таква непрестана прилагођавања негативно утичу на стабилност корисника и отежавају свакодневни живот. Једно од решења које се све чешће помиње као важан корак ка побољшању система је одвајање смештаја и услуга.

Ако би смештај и услуга били одвојени, особа би могла да остане у свом стану током целог живота, док би услуге биле прилагођене њеним променљивим потребама. На пример, особа би најпре користила личног пратиоца, затим персоналног асистента, касније помоћ у кући, и на крају сложеније облике подршке – све то без потребе за селидбом“, објашњава Лидија Милановић.

Porodice često izoluju najstarije članove domaćinstva FOTO: S. Tomić
Неопходно је одвојити смештај и услуге како би особе са инвалидитетом избегле честе промене

Овај модел у потпуности је у складу са Конвенцијом о правима особа са инвалидитетом, која заговара право на живот у заједници, а подржава и идеју да особе са инвалидитетом могу и даље да функционишу у свом окружењу, уз одговарајућу помоћ.

Нема услуга без адекватног простора

Питање социјалних услуга не тиче се само система социјалне заштите, већ обухвата и област образовања, здравства и многе друге сфере. У Србији су услуге социјалне заштите регулисане Законом о социјалној заштити, који дефинише стандарде и услове за пружање ових услуга. Међутим, пракса показује да постоје одређене заблуде у локалним заједницама, али и међу пружаоцима услуга. Једна од најчешћих заблуда је да смештај и услуга морају бити повезани. Да би се променио овај модел, потребна је измена закона, а исто тако треба уклонити мит да локалне самоуправе могу финансирати само лиценциране услуге. Иако су лиценциране услуге усаглашене са државним стандардима, многе услуге које би биле корисне корисницима још увек нису лиценциране због недостатка иницијативе за лиценцирање.

Емина Тодоровић из Црвеног крста Крушевац указује на недостатак адекватног простора за активности које би укључивале особе са инвалидитетом.

Немамо адекватан простор који би омогућио приступ особама са инвалидитетом. Када смо имали акцију добровољног давања крви, у простору од само 20 квадратних метара прикупљено је 110 јединица крви у року од пет сати, што показује колико нам недостаје капацитет за овакве активности“, наводи Тодоровић. Поред тога, Црвени крст пружа подршку социјално угроженима кроз народну кухињу, али, како истиче, „нема посебног програма намењеног искључиво особама са инвалидитетом.

Како би се побољшали услови, Црвени крст планира да отвори перионицу у просторима своје организације. Постоји располажив простор од 100 квадратних метара у подруму зграде, али је тренутно неупотребљив и захтева комплетну адаптацију. Ова иницијатива може значајно допринети проширењу услуга организације, омогућавајући им да ефикасније подрже заједницу.

Иако не постоји строга категоризација  корисника, трудимо се да пружимо подршку свима којима је потребна, укључујући особе са инвалидитетом. Када нам се обрате, нудимо им опрему и помоћ у складу с нашим могућностима“, објашњава Емина Тодоровић.

Проблеми у Геронтолошком центру

Представници Геронтолошког центра, с друге стране, наглашавају да се корисничка структура дома променила, с повећањем броја особа са интелектуалним тешкоћама и деменцијом.

Нажалост, немамо посебно одељење за деменцију, иако је број таквих корисника све већи. Тек смо ове недеље први пут примили особу са оштећењем слуха, али немамо обучене запослене за комуникацију са њом“, објашњавају у овој установи.

Prošle godine je 69 starih osoba preminulo u Gerontološkom centru FOTO: S. Tomić
Због промене структуре корисника у геронтолошком центру имају потребу на новим услугама

Иако постоје неке услуге, попут Народних кухиња и Волонтерског сервиса, јасно је да су капацитети и специјализоване услуге недовољни, што ствара препреке за кориснике са инвалидитетом.

Обзиром на све већи број корисника са интелектуалним потешкоћама, највише се суочавамо са изазовима у раду са овом групом. Такође, примећујемо да се корисничка структура значајно променила у последњих неколико година“, кажу у Геронтолошком центру.

На темељу ове промене, разматрано је отварање посебног одељења за особе са деменцијом. Иако је ова идеја још увек на нивоу разматрања, Геронтолошки центар препознаје хитност и потребу за оваквом услугом.

У плану Инфо центар за особе са инвалидитетом

Геронтолошки центар Крушевац је ушао и у пројекат који ће ускоро бити реализован, а који се односи на отварање дневних клубова за старије особе. Планирају да искористе постојеће ресурсе како би организовали ову нову службу, прилагођену потребама старијих суграђана. Овај корак представља значајан помак у пружању адекватне подршке старијим особама у заједници и доприноси побољшању њиховог квалитета живота.

Значајан корак ка побољшању квалитета услуга за особе са инвалидитетом биће и отварање Инфо центра у згради Дома синдиката.  Уз подршку организација ИДЦ  и АСБ биће отворен Инфо центар који ће бити доступан свим особама без обзира на природу инвалидности. Центар ће бити опремљен за рад са особама са оштећењима вида, слуха, имаће говорне и аудио софтвере, користиће се Брајево писмо… Центар ће бити на располагању и свим другим грађанима  који имају потребе за регулисањем личне документације и неких других активности које град пружа у оквиру својих јавних овлашћења.

Додатни бенефит је и што ће особе са инвалидитетом  располагати информацијама о својим правима, услугама које постоје у Крушевцу и свим другим опцијама подршке које могу  да добију.

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.