RODNI REFLEKTOR ZA MLADE: Šta mislimo kada kažemo seksizam?
Kada kažemo seksizam, mislimo na to da je jedan pol manje vredan u odnosu na drugi. Pod tim uglavnom mislimo da su muškarci superiorniji u odnosu na žene. A da li je baš oduvek bilo tako?
U prošlosti su žene te koje su bile glavne žrtve. Danas je ista situacija, ali može se reći da je u manjem procentu, jer se žene zalažu za sebe. Postoje feminističke organizacije koje se bore za to da žene imaju najbolji mogući položaj u društvu.
Žene su doživljavane kao krhke i kao slabiji pol koji i nema puno prava na izbor. Jedino zvanje koje su imale, je domaćica. Žena koja je uvek kod kuće, čuva decu, sprema ručak i bezuslovno poštuje svog muža. Društvo, danas, kao da je i dalje podeljeno na pola.
Živimo u društvu koje je natopljeno seksizmom prema ženama. Izložene su seksizmu u više oblika, u političkom, medijskom, građanskom…
Žene su pravo glasa dobile 1893. godine i Novi Zeland je prva zemlja koja je omogućila to pravo. Do tada su morale da slušaju samo svoje očeve, zatim muževe, a kasnije i svoje sinove. Druga prava su im bila uskraćena.
Žene se, često, posmatraju kao seksualni objekti. Reklame su nekada imale kreativan i zanimljiv sadržaj, a danas služe da uvrede i ponize ženu. Reklama uvredljivog sadržaja će pre privući pažnju muškarca, nego reklama na kojoj je žena u kecelji.
Da li se onda može reći da smo napredovali kroz istoriju i ako jesmo, koliko?
Diskriminacija na osnovu pola je zahvatila i muškarce, ali u mnogo manjoj meri. Muškarci su ti koji, po pravilu, uvek treba da budu jaki i snažni, a ne uplakani i plašljivi. Da li su onda i oni diskriminisani ako plaču ili nose roze odelo? Ista situacija kao i sa ženama. U prošlosti postoji mnogo više diskriminacije, nego danas.
Poenta je da muškarci i žene imaju ista prava, iste mogućnosti i iste obaveze. U kom god dobu živeli, pol ne treba da bude prepreka u ljudskom životu. Osobine i kvalifikacije su te koje treba da odrede koliko i zašta je muškarac ili žena sposoban ili sposobna.
Što mladi, što stari, često su skloni diskriminaciji pola. Zato je neophodno podići svest o tome da društvo treba da postane ravnopravno, bez predrasuda.
Comments are closed.