ТРИ НОВЕ КЊИГЕ МИЛОРАДА СИЈИЋА: Подсећање на људе који су основали модерни Крушевац

Вредни истраживач и сакупљач историјске грађе Милорад Сијић објавио је недавно три нове књиге чиме је свој импозантни опус повећао на 31 књигу о прошлости Крушевца, Александровца и историји фудбала на просторима бивше Југославије.

Овог лета Сијић је објавио књиге  „Људи који су основали модеран Крушевац 1836-1941“, “Расински округ и његови народни представници допуњено издање“ и “Архијерејско намесништво Александровачко-Жупско – допуњено издање“.

Милорад Сијић са три нове књиге које је објавио овог лета ФОТО: ЦИНК

Посебно занимљива је књига “Људи који су основали модерни Крушевац 1836-1941”  јер је, на неки начин,  део трилогије коју чине и књиге „Значајни људи Крушевца“ и „Крушевац у времену монархије“.

 “Стари Крушевљани доказивали су делом искрени патриотизам, поштовали традицију, историју, своју веру. А онда се, нажалост, десио период у нашој историји када нам је традиција скрајнута а вера погажена. Сами можемо проценити колико се разликујемо од наших вредних и угледних предака о којима је овде реч. А историја сведочи да су они дочекали велику неправду после Другог светског рата када им је одузета имовина, некима право гласа, неки су животе завршили на околним стратиштима ни гроб немају. Људи који су поред редовних обавеза оснивали хумана друштва, спортске клубове, школе и много тога, све својим личним средствима а за добробит свих. Ми незнамо да ли постоје Крушевљани из времена Турака, али се сигурно зна од 1834. године ко су и одакле су дошли и којима су се овде родиле 6-7 генерација потомака. Они који су дошли после Другог светског рата и који су се уселили у домове старих Крушевљана нису још стекли статус Крушеваљанина јер да би неко био Крушевљанин мора да има испред себе макар три генерације рођене у Крушевцу, тако кажу они који знају много више о овој материји. Бирачки списак за 1946. говори нам да су се у многе домове Крушевачких домаћина уселили неки „с конца и с конопца“. Али ова књига се не бави њима”, објашњава Сијић.

Сијић предано и страствено прикупља историјску грађу о темама које га интересују а тренутно ради на три нове књиге. Прва се зове “Див међу стативама” и посвећена је двојици голманских великана Србије из различитих епоха – Срђану Мркушићу и Зорану Симовићу. Друга је о историји Фудбалског клуба Виноградар из његовог родног села, Злегиња.

Трећа књига ће бити о Фудбалском клубу “14. октобар” који је, некада, био други клуб у граду по квалитету али се, нажалост, угасио 2006. године. Прикупио сам низ занимљивих детаља о раду овог клуба и верујем да ће спортској јавности Крушевца и Србије бити интересантни јер се ради о клубу који је својвремено играо и у четвртфиналу Купа Југославије. Са ове три књиге желим да завршим своја истраживања и публиковање књига јер је то један изузетан напор за који, нажалост, немам практично никаву подршку“, објашњава Милорад Сијић.

Поред осталих, Сијић је аутор књига “Фудбал у Расинском округу”, “Фудбал у Краљевини Југославији”, као и историјата фудбалских клубова Трајал (Обилићево) из Крушевца и Жупа из Александровца.

 

 

 

 

 

 

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content