ZAŠTITA JEZERA ĆELIJE: Do kraja godine završetak radova na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda

Sa predstavnicima JKP „Vodovod“ razgovarali smo o tome koje mere se preduzimaju da se zaštiti akumulacija Ćelije.

Kada će, konačno, biti rešen problem ispuštanja otpadnih voda iz Brusa i Blaca u jezero Ćelije?

Izgradnja Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Opštinama Brus i Blace započeta je 28.11.2022. godine. Cilj projekta je razvoj sistema za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u opštinama Brus i Blace, gde postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, ili ne rade (Blace), ili ne postoje (Brus). Projekat uključuje rehabilitaciju i proširenje postojećih sistema za prikupljanje otpadnih voda, kao i izgradnju novih Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za opštine Brus i Blace.

  U letnjim periodima je tok reke Blatašnice veoma nizak, i pretvara korito reke u otvorenu kanalizaciju, što ujedno stvara probleme sa neprijatnim mirisom u okolini i samim tim dodatno opterećuje vodu u jezeru Ćelije.

Realizacijom projekta unapređuje se zaštita reka Blatašnice i Rasine, i veoma važne akumulacije Ćelije, jedinog izvorišta vodosnabdevanja grada Kruševca, i okolnih opština Rasinskog okruga.

Projekat koji obuhvata radove na izgradnji postrojenja za naselja Brus i Blace, finansira se sredstvima Evropske unije, i Republike Srbije, posredstvom Ministarstva finansija kao naručioca za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao krajnjeg korisnika.

Izvođač radova je konzorcijum koji čine: Ferrmont A.C. iz Slovačke, Ferrmontsro, iz Beograda i Lotex Group doo,iz Beograda. Stručni nadzor obavlja SUEZ Safage d.o.o.

Planiranom dinamikom, završetak radova na  Postrojenjuza prečišćavanje otpadnih voda na reci Blatašnici očekuje se do kraja 2024. godine.

Nekoliko meseci kasnije,polovinom 2025. godine, očekuje se završetak radova na Postrojenju za prečiščavanje otpadnih voda na reci Rasini, ističe Tomislav Petrović, rukovodilac Službe održavanja brane Ćelije

Šta se sve preduzima da se spreči zagađivanje jezera od zagađivača (kampera, vlasnika vikendica, poljoprivrednika…)?

Služba održavanja brane Ćelije, u okviru svojih radnih aktivnosti, pozivajući se na Zakon o vodama Republike Srbije, Pravilnik o načinu određivanja i održavanja zona sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja, i Elaborat o zonama sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja akumulacije Ćelije, reaguje na sve uočene destrukcije vodnog tela i priobalja i preuzima neophodne mere za njihovo otklanjanje.

Po formiranju akumulacije, prva faza zaštite odnosila se na teritoriju neposredne i uže zone sanitarne zaštite, i obuhvatala je sledeće aktivnosti:

Zlatarski basen akumulacije Ćelije FOTO: JKP “Vodovod” Kruševac
  • Izrada zaštitne ograde na teritoriji Vodozahvatnog basena,
  • Vidno obeležavanje uže zone sanitarne zaštite,
  • Odvođenje atmosferskih voda sa saobraćajnice Kruševac-Brus na delu koji prolazi pored neposredne zone zaštite,
  • Zaštita od aerozagađenja postavljanjem zelenog pojasa između saobraćajnice i akumulacije pored zone neposredne zaštite,
  • Obezbeđenje kritičnih mesta na saobraćajnici Kruševac-Brus, na mostovima i pristupnim putevima akumulacije.

Kako prethodnih godina, tako i ove, JKP „Vodovod – Kruševac“ organizovao je desetine akcija prikupljanja komunalnog otpada sa vodnog tela i priobalja, tokom kojih je uklonjeno više desetina hiljada vreća otpada.

O svim uočenim nedozvoljenim aktivnostima na teritoriji akumulacije Ćelije, obaveštavaju se (pismeno/usmeno), inspekcijske službe opštine Brus, i grada Kruševca, koje sprovode mere iz svojih nadležnosti (uklanjanje nelegalnih objekata, prosleđivanje prijava…).

„Pravilnikom o načinu određivanja i održavanja zona sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja“ definisane su nedozvoljene aktivnosti na vodnim telima i priobalju. Zonu sanitarne zaštite izvorišta čine površinska i podpovršinska oblast sliva i određuje se procenom uticaja nastalih usled aktivnosti na slivu i zavisi od hidrogeoloških karakteristika sliva, vrste izvorišta i njegovog okruženja, količine vode koja se zahvata iz izvorišta i drugih činilaca koji utiču na izdašnost izvorišta i prirodni sastav vode na izvorištu.

Zona I akumulacije površinske vode obuhvata jezero iz koga se zahvata voda za javno vodosnabdevanje, uključujući vrh pregradnog objekta ako je akumulacija veštačka i priobalno područje akumulacije čija širina iznosi 10 m u horizontalnoj projekciji od nivoa vode pri najvišem nivou vode u jezeru.Zona I akumulacije površinske vode obuhvata i nadzemnu pritoku duž celog toka i područje sa obe strane pritoke čija širina iznosi najmanje 10 m u horizontalnoj projekciji mereno od nivoa vode pri vodostaju pritoke koji se javlja jednom u 10 godina.

U zoni I ne mogu se graditi ili upotrebljavati objekti i postrojenja, koristiti zemljište ili vršiti druge delatnosti, ako to ugrožava zdravstvenu ispravnost vode na izvorištu, i to: izgradnja ili upotreba objekata i postrojenja, korišćenje zemljišta ili vršenje druge delatnosti, postavljanje uređaja, skladištenje opreme i obavljanje delatnosti koji nisu u funkciji vodosnabdevanja; kretanje vozila koja su u funkciji vodosnabdevanja van za to pripremljenih saobraćajnica, prilaz vozilima na motorni pogon koja nisu u funkciji vodosnabdevanja, korišćenje plovila na motorni pogon, održavanje sportova na vodi i kupanje ljudi i životinja; napajanje stoke; uzgajanje ribe radi komercijalnog izlovljavanja, objašnjava Tomislav Petrović, rukovodilac Službe održavanja brane Ćelije.

 

 

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content