GLASNO I JASNO O EU: Da li EU kuca na otvorena ili zatvorena vrata lokalnih zajednica?
Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak rekao je da su građani svesni da Srbija pripada Evropskoj uniji, ali i da su pomalo umorni i zasićeni. Zbog toga se Ministarstvo trudi da kroz reforme javne uprave uključi pojedince i aktivno civilno društvo u javne rasprave i sva pitanja koja ih se tiču.
Evrointegracije jesu tema za lokalnu samoupravu, ali ne u birokratskom, već u vrednosnom smislu, istakao je član Gradskog veća Šapca Igor Marsenić. Da bi društvo bilo spremno za EU, potrebno je prihvatiti vrednosnu promenu, rekao je.
Sa druge strane, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić istakao je da „Vlada želi samo fingiranje dijaloga. Organizacije i građani su tu kao fasada“.
Direktor Nacionalne koalicije za decentralizaciju Mladen Jovanović naveo je da su se građani pomalo uspavali od stalnog odlaganja ulaska u EU. „Njihovo uključivanje u proces evrointegracija otežava i trend zatvaranja institucija i netransparentnost rada lokalnih samouprava. Takođe, sve lokalne politike moraju da budu u korist građana, a ne ove ili one političke partije, ili organizacije“, rekao je.
Predstavnica Ministarstva za evropske integracije Sanda Šimić rekla je da je do sada najviše uloženo u izgradnju kapaciteta i lokalne administracije, i organizacija civilnog društva, ali da se ti kapaciteti ne zadržavaju u lokalnim samoupravama.
Sa druge strane, Marijana Đokić, pomoćnica predsednika opštine Nova Varoš, istakla je da lokalne samouprave nemaju kapacitete da potrebe građana pretvore u javne politike.
Da su resursi ograničeni, saglasna je i Dina Rakin iz Evropskog pokreta u Srbiji, koja naglašava da su za to svi jednako odgovorni.
Kada je reč o informisanju građana, Željko Bodrožić naveo je da je u ovakvom medijskom sistemu u kome nezavisni mediji trpe razne pritiske teško finansirati dobru priču, ali i plasirati je.
Osvrćući se na uspehe svoje organizacije u radu sa lokalnim samoupravama nekih od najsiromašnijih opština, Nenad Stojanović iz niškog Proaktiva rekao je da su to, dugoročno gledano, otvorena vrata u pet lokalnih zajednica: „Nadamo se da će nam ta vrata ostati otvorena, i kada dođemo sa novim idejama, a bez fascikle na kojoj piše Evropska unija“.
Jedan od zaključaka konferencije jeste i da građani moraju biti u fokusu svih aktivnosti, kako organizacija civilnog društva, tako i lokalne samouprave i medija. Poverenje građana u organizacije i institucije može se poboljšati uz transparentnost i odgovornost.
Konferencija „Glasno i jasno o Evropskoj uniji“ završni je deo projekta „Glas zajednica o EU integracijama: Podsticaj dijalogu OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika“.
Projekat „Glas zajednica o EU integracijama: Podsticaj dijalogu OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika“ realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva koji predvodi Trag fondacija u saradnji sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, Media i reform centrom Niš, Forumom civilne akcije FORCA, Evrokontaktom, Centrom za razvoj civilnog društva, Timočkim omladinskim centrom, Edukativnim centrom Kruševac i Proaktivom.
Comments are closed.