NASILJE NAD ŽENAMA: Kako zaustaviti i kazniti nasilnike?

Nasilje nad ženama i dalje je veliki problem u lokalnoj zajednici a samo u ovoj godini u Kruševcu i okolini dogodilo se nekoliko slučajeva koji su pokazali da je neophodno snažnije delovanje svih faktora.

“Mladić nožem napao ženu!”

“Starac ubio ženu koja je brinula o njemu!”

Mediji o nasilju, najčešće, pišu kroz izveštaje, bez dubljih analiza uzroka i posledica

“Muž čekićem ubio suprugu!”

“Starac osumnjičen za seksualno uznemiravanje devojčica!”

“Mladić zapalio babu!”

Ovo su samo neki od naslova, i to one najblaže varijante, koji su se mogli naći u medijima tokom ove godine a odnose se na nasilje prema ženama i devojkama koje se dogodilo u Kruševcu i okolini.

Poslednjih godina o nasilju prema ženama se više piše ali, nažalost, i dalje na senzacionalistički način, bez zadiranja u srž problema i bez nuđenja mogućih rešenja za borbu protiv ovog ozbiljnog društvenog problema.

Istraživanje UN o nasilju nad ženama u Srbiji pokazalo je da država ima dobar pravni i institucionalni okvir, ali da je potrebno jačati kapacitete stručnjaka i obezbediti odgovarajuća finansijska sredstva za adekvatan odgovor na slučajeve nasilja. Prema podacima iz ovog istraživanja u 2019. godini su 15.933 žene bile evidentirane kao žrtve nasilja u Srbiji.

U 2019. je, prema izveštaju Mreže Žene protiv nasilja, ubijeno 29 žena. Jedna žena izvršila je samoubistvo nakon dugogodišnjeg trpljenja nasilja. U istom periodu bilo je 12 pokušaja femicida i jedan pokušaj samoubistva.

Žene su najčešće žrtve porodičnog i partnerskog nasilja

Pomenute cifre i podaci izvučeni su iz medijskih izveštaja, tako da broj femicida može biti i veći. Takođe, ostaje skriveno koliko je žena umrlo od bolesti, koje su posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja, koje nije bilo prijavljeno, otkriveno i procesuirano.

Od 534 prijava o nasilju u porodici koje su podnete Centru za socijalni rad u Kruševcu u 2020.godini, čak 317 se odnosi na slučajeve gde su žrtve-žene. U istom periodu pomoć na SOS telefonu zatražilo je 67 žena.

Žene su u ovim slučajevima primarne žrtve nasilja ali pored njih posledice nasilja, direktno ili indirektno, trpe i deca. Kroz seriju tekstova KruševacPress će pokušati da sazna šta institucije čine na prevenciji nasilja a šta na zaštiti žrtava, kakve posledice nasilje ostavlja na širu zajednicu, kakav je odnos javnosti prema žrtvama a kakav prema nasilnicima?Takođe ćemo se baviti digitalnim nasiljem odnosno nasiljem na društvenim mrežama kao relativno novom vidu nasilja prema ženama.

 

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content