АЛКОХОЛИЗАМ И МЛАДИ: Кобно комбиновање алкохола и психоактивних супстанци
Алкохолизам је најчешћа и обично прва зависност која се развије код младих. Болест настаје лакше уколико је први контакт са алкохолом и акутним пијанством био у млађем животном добу.
На Дечијем одељењу Опште болнице у Крушевцу збрињавају се акутна пијанства адолесцената. Пријем већег броја пацијената је у периоду новогодишњих празника, прослава матура и пунолетстава.
– Најчешће адолесценти буду довезени у пратњи Службе хитне помоћи, неретко без знања родитеља или пратње пунолетног лица из окружења, што отежава идентификацију акутно пијаног лица.У тим ситуацијама, значајну подршку нам пружа Полицијска управа, са којом имамо одличну сарадњу. Повремено се дешава да адолесценти комбинују различите алкохолне напитке са психостимулативним средствима или седативима, што узрокује тежу клиничку слику и дужи опоравак – каже докторка Гордана Марковић, начелница Дечијег одељења.
Према њеним речима, на одељење се ретко доводе деца која су у блажем степену алкохолисаности.
– Нажалост, најчешће долазе у тешком степену алкохолисаности, где су потпуно моторно паралисани, са нагоном за повраћањем и са нарушеним виталним параметрима. Ту спадају поремећај свести (у најтежем степену алкохолна кома), затим уске и нереактивне зенице, пад телесне температуре (понекад испод 35 степени), потом ниска и угрожавајућа вредност шећера у крви, као и изузетно низак системски крвни притисак. Један од знакова алкохолне интоксикације је повраћање, које може бити толико изражено да изазива прскање желудачне слузнице. Тада пацијенти повраћају алкохолисан садржај са примесом крви.
За разлику од брзог „уласка” у пијанство, детоксикација и опоравак организма „теку” споро.
– За сат времена се детоксицира 0,1 промил. Ми овде немамо могућност да дијагностикујемо колико промила особа има у крви, али ако је у алкохолној коми, сигурно има више од 3 промила, што значи да треба дуго времена да се тај организам опорави и у потпуности детоксицира – истиче она.
Уколико постоји сумња да је пацијент истовремено користио и психоактивне супстанце, ради се брзи тест на дроге из узорка урина.
– Неретко добијемо позитиван налаз за марихуану, бензодиазепине, али смо, нажалост, имали и децу која су користила кокаин. Сећам се дечака који је користио комбинацију синтетске дроге и ракије. Пронађен је поред пута и нисмо имали никакав податак о њему. Целе ноћи је био у угрожавајућој хипогликемији и до раних јутарњих сати смо се борили за њега. Иначе, боравак на интензивној детоксикацији најчешће траје до 24 сата, а одговор пацијената, при излажењу из коме, је различит. Већина адолесцената буде мирна и постепено се враћа свести, док неки буду агитирани, па морамо затражити помоћ лекара и техничара Одељења психијатрије – напомиње докторка Гордана Марковић, додајући да након трежњења следи разговор са пацијентима и њиховим родитељима, како би се откриле околности, количина и врста алкохолних напитака.
Најчешће након детоксикације пацијенти буду срамежљиви,свесни грешке коју су починили, а родитељи се са већим надзором односе према деци приликом упућивања на прославе.
Адолесценти, који сезбог акутног пијанства хоспитално збрину два или више пута, имају биолошку основу (родитељ се лечи од алкохолизма) или су користили психоактивне супстанце уз алкохол, се након детоксикације упућују дечјем психијатру ради додатног испитивања и праћења.
Посебно забрињавајућа чињеница је да адолесценти нису свесни значаја репродуктивног здравља. Понављано уношење алкохола и психоактивних супстанци утиче на репродуктивно здравље и на такозване епигенетске факторе, који могу мењати генетски материјал и одразити се на здравље потомства.
Едукација младе популације о непосредним и одложеним последицама намерног уношења штетних супстанци у организам је, према мишљењу докторке, неопходна путем медија, те друштвених мрежа које они највише користе.
Comments are closed.