Udruženja „Ženska inicijativa“ iz Trstenika i „Evrokontakt“ iz Kruševca predstavila su projekat „Unapređenje usluga pomoć u kući za stare korišćenjem nove komunikacione opreme“.
Ovaj projekat „Ženska inicijativa“ i „Evrokontakt“ partnerski realizuju od početka jula u opštinama Trstenik, Brus i Prijepolje.
„Ženska inicijativa“ postoji već 11 godina i bavimo se, pre svega, osnaživanjem žena sa rurala. Naše koleginice su prošle obuku iz informacionih tehnologija i odlučile da prošire uslugu Pomoć u kući. Došle smo do saznanja kako da unapredimo ovu uslugu i da korisnicima budemo na usluzi 24 sata. Kada gerontodomaćica nije kod korisnika njemu je tada pomoć najpotrebnija a sa ovom opremom to je obezbeđeno“, objašnjava Vesna Milosavljević, predsednica „Ženske inicijative“.
Po rečima Nenada Krstića „Evrokontakt“ je stekao ogromno iskustvo radeći projekte pomoć u kući u opštinama Ražanj, Ćićevac i Varvarin.
„Gerontodomaćice kod jednog korisnika obično mogu da provedu šest sati nedeljno, tri puta po dva sata. Jedna gerontodomaćica obično opslužuje šestoro korisnika. Kada ona ode korisnici ostaju sami. Većina ima zdravstvene probleme a česti su i slučajevi padova koji stvaraju dodatne probleme. Zato smo se zapitali kako da ostvarimo komunikaciju i van tih šest sati“, priča Nenad Krstić.
Problem je rešen nabavkom 30 namenskim uređaja koji su raspoređeni kod korisnika u opštinama Trstenik, Brus i Prijepolje. Svaki korisnik ima neku vrstu „panik tastera“ koji aktivira u slučaju potrebe.
„Postoje tri nivoa izveštavanja prema protokolu koji je uradila firma „Alfa Gard“. Prvo se poziva nadležna gerontodomaćica. Ako ona nije dostupna poziva se koordinator usluge u opštini. Treći poziv ide u „Žensku inicijativu“. Istraživali smo kolikos u korisnici zadovoljni ovom novom uslugom. Svi su prezadovoljni jer se, pre svega, osećaju mnogo sigurnijim“, dodaje Krstić.
Vesna Milosavljević kaže da su imali dva slučaja u opštini Trstenika u kojima su se pokazale sve prednosti ovog sistema.
„U prvom slučaju je poziv uputila baka koja je živela sama i ima 92 godine. Pala je u stanu i udarila glavom. Gerontodomaćica je odmah pozvala Hitnu pomoć a mi smo pozvali sina koji živi u Beogradu. U roku od četiri dana baka je smeštena u starački dom. Drugi slučaj je iz sela Božurevac gde nas je pozvala starija žena koja je, takođe, živela sama. Doživela je pad i prelom. Nakon toga smeštena je kod ćerke“.
Milosavljevićeva kaže da ovakav sistem ne postoji na čitavom Zapadnom Balkanu i da su „Ženska inicijativa“ i „Evrokontakt“ spremni da podele svoje iskustvo sa kolegama iz susednih zemalja. Kompletan sistem nije previše skup i košta oko 30.000 dinara plus mesečno održavanje koje je oko 2.000 dinara.
Comments are closed.