VUČIĆEVA DILEMA: Izbori u martu ili aprilu?!

Republički izbori mogli bi biti održani već poslednje nedelje marta, a drugi datum koji se pominje je 14. april, saznaje “Blic”.

U vladajućoj koaliciji iznova se priča o izborima. Zasad je u opticaju nekoliko mogućih datuma i varijanti za izlazak na birališta.

Ukoliko se glasa 31. marta, to znači da izbori moraju biti raspisani već u februaru i u tom slučaju bi to bili prevremeni parlamentarni izbori. I za 14. april bi izbori morali da budu raspisani najmanje 45 dana ranije.

Navode o skorašnjim izborima prati i tvrdnja da predsednik Aleksandar Vučić još nije definitivno prelomio da li se izlazi uskoro na birališta. Otuda se ostavlja prostor i za nešto kasniji datum, a to je da izbori budu raspisani 31. marta, a da na glasanje građani idu u prvoj polovini maja.
Kada je reč o promenama u sastavu Vlade, za koju je sasvim sigurno da će glavna stranka i nadalje biti SNS, kao najizglednija promena se pominje mesto premijera.
Tako bi, ukoliko sadašnja premijerka Ana Brnabić bude ipak na drugoj poziciji u vlasti, prema sadašnjem stanju stvari, najviše šansi za naslednika na funkciji imao Siniša Mali, nekadašnji gradonačelnik Beograda i trenutno ministar finansija.

Iako formalno-pravno ne postoji kao kategorija “izborna godina” niti je tako definisana, činjenica je da Vlada i parlament praktično ulaze u izbornu godinu, odnosno u četvrtu godinu mandata. A razloga za izbore ima nekoliko.

Najočigledniji je taj da vladajuća stranka SNS dobija potvrdu građana za ono što radi, ali i za ono što predstoji. A to je u prvom redu mandat, odnosno kapacitet za potpisivanje sporazuma o Kosovu. Time i naredne četiri godine za implementaciju dogovorenog.

Iza kulisa vladajuća koalicija jeste pod pritiskom da potpiše sporazum. Raspisivanjem izbora, Vlada do formiranja nove je samo tehnička, a tako i ne može da se odlučuje o vitalnim stvarima. Isto je i sa parlamentom, koji ne može da usvaja zakone. Time Srbija ne beži od dogovora i rešenja kosovskog pitanja, ali dobija se vreme za možda bolje pozicioniranje i smanjuje se pritisak na Srbiju i njenu vlast.

Dok se u Srbiji govori nezvanično o datumima izbora, i u Prištini se šuška o glasanju. S tom razlikom što tamošnja vladajuća garnitura Hašim Tači – Ramuš Haradinaj ima, mora se priznati, ozbiljniju opoziciju.

Ukoliko se u bliskoj budućnosti raspišu izbori, domaća opozicija, koja je poprilično nekonsolidovana, biće dodatno urušena. Činjenica je da lideri opozicije imaju jedan zajednički stav – smenu Vučića i SNS, što nije slučaj s ostalim stvarima i stranačkim programom. Na izborima opozicija u stanju u kom je trenutno mogla bi da doživi i totalni debakl.

Raspisivanje izbora znači i kampanju kojom se pomera težište s uličnih protesta u Beogradu i u gradovima Srbije na ipak drugačiji oblik političke borbe.

Izvor: Blic.rs

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content