НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ: “Грешка је оћутати претње”

Дописник листа Данас из Зајечара Миљко Стојановић каже да новинари треба да објаве и пријаве сваку претњу и увреду.

Миљку Стојановићу, дописнику Данаса из Зајечара, претили су смрћу на друштвеним мрежама, уносили се у лице, бацали петарде у двориште и скидали регистарске таблице са аутомобила. Ипак, каже да се свега пар пута уплашио.

Пошто је у марту прошле године написао текст о путу који је прешао његов рођак како би из Украјине дошао у Србију, мушкарац из комшилука послао му је низ претећих порука. Једна од њих била је да ће Стојановић завршити у „мртвачкој кеси“.

Могу да кажем да се други пут нисам толико уплашио за себе, него за своју супругу, која је такође Украјинка, за њеног брата Андреја о коме сам и написао текст. Човек је прешао 1.500 км и да доживи да му се у мојој кући и у мом граду прети убиством и да се назива фашистом и нацистом…“, прича Стојановић.

За ове поруке, Петар Стојковић је првостепеном пресудом осуђен на шест месеци кућног затвора у фебруару ове године, уз трогодишњу забрану приласка новинару Данаса.

Ово је једна од 81 кривичне пријаве поднете током 2022. године због кривичних дела и догађаја на штету новинара, колико је у извештају о претњама и нападима на новинаре навело Републичко јавно тужилаштво.

Новинари пријаве најчешће подносе угрожавања сигурности, показала је анализа БИРН-а.

Број претњи пријављен Независном удружењу новинара Србије (НУНС) још је већи – прошле године пријављено је 136 напада на новинаре у Србији. Онлајн претње, попут оних које је су упућене Стојановићу, пријављене су 51 пут.

За Стојановића су претње и увреде постале део свакодневнице.

Купим аутомобил, паркирам га испред капије. Сутра пођем за Неготин. Када сам се вратио, видим да немам регистарских таблица. Откинут предњи део.

Легнем да спавам и након тога чујем да неко баца камење и петарде у прозор. Колегиница са којом радите, једном приликом је дошла на посао и сачекала ју је одсечена свињска ножица“, описује он у каквим условима раде новинари на локалу.

У мањим градовима, сусрети са људима о којима новинари извештавају су неизбежни. Стојановића је тако вређао локални одборник владајуће Српске напредне странке када је на банкомату у Зајечару подизао новац.

Недуго после тога, одете у село Вратарница како би извештавали са предизборне трибине, када се испред вас појави градски већник са својим пријатељем – избацивачем из локалне дискотеке – који такође почне са увредама, али и претњама. Пришао је непристојно близу, затим је почео да ме додирује по глави и говори како не смем да објавим то што ми управо раде, јер нећу добро проћи,“ препричава Миљко Стојановић.

Каже да је то један од ретких тренутака у каријери када су уплашио јер је поред њега „било шест полицајаца и нико није реаговао.“

Није пријатно када вам неко приђе и помази вас по глави и када вам се уноси у лице. Када овај други са стране покушава да оде из вашег видокуруга. То су типичне уличарске форе када један прича а други се повлачи да га ви не видите како би вас ударио. Најгора ствар је што полиција није реаговала“, додаје он.

Стојановић је пријавио претњу. Каже да је, на његово изненађење, један полицајац, који је присуствовао том догађају,испричао шта се заиста десило.

Да његовог сведочења није било – можда бих ја на крају испао крив, јер сам ћутао и само се бранио од људи који су хтели да ме пребију или да ми прете“, каже дописник Данаса.

You might also like More from author

Comments are closed.

Skip to content